Orgazm denen başdönmesi

07.09.2023
144
Orgazm denen başdönmesi

Orgazm beyinsel ve genital ihtarlar arasındaki kesintisiz gel gitlerden doğuyor. Erojen bölgeler uyarıldığında beyindeki hormonların salgılanması başlıyor. Biyologlar için orgazm beyinsel ve genital ihtarlar arasındaki …

Orgazm beyinsel ve genital ihtarlar arasındaki kesintisiz gel gitlerden doğuyor. Erojen bölgeler uyarıldığında beyindeki hormonların salgılanması başlıyor. Biyologlar için orgazm beyinsel ve genital ihtarlar arasındaki kesintisiz gel gitlerden doğar. Erojen bölgeler uyarıldığında beyindeki endorfin, dopamin gibi iyi sezdirici hormonların salgılanması başlar. Nereye kadar? Gerçeğinde iki cinsiyet de denk derecede hormonal salgılamaya maruz kalır, anatomik fark ise iki cins için denk derecede zevkin söz mevzusu olmamasıdır.

Surat ifadeleri değişebilir
Kadınlarda, zevk, makat, vajina ya da klitorisin uyarılmasıyla görülür. Üç bölge, o halde üç orgazm olası mı? Bütün olarak değil. İçerilen bölge gibi aynı şekilde yaşanacaktır. Bu, zevk alan kadının pek çok surat ifadesine sahip olmasına mani olmaz: Kolay bir evhamdan vahim bir ifadeye kadar…

Belki de erkek orgazmı tek model olduğu için, bir kadın orgazm üstünlüğü söz mevzusu olabilir. Peki ya, erkek orgazmı değişmez olabilir mi? Pek değil, zira bu ruhsal hayatı değişiktir.

Kadınlarda sertleşme alana kazanç mı?
Erkeklerde sertleşme, penise kan akışı sayesinde asıllaşır; kadınlarda da bu kapasite vardır. Klitoriste de eş bölgeler vardır buraları ihtar anında kanla dolar. Sürat hariç, erkeklerinkine eş bir mekanizma çalışmaya başlar: Erkeklerde sertleşme için birkaç saniye yeterli olabilirken, kadınlar için 20-30 dakika zorunlu olabilir.

Fobi uyarıcı mı?
Yapılan bir araştırmaya göre fobi hevesi 10 kat artırıyor. İki sene evvel Teksas’ta Austin Üniversitesi’nden biyo-psikologlar, bir cümbüş parkını deney bölgesi olarak alıp “büyük sekiz” sınan turlar tertip ettiler. Bekleme anında, gösterilen resimlerdeki fertleri cinsel sürükleyiciliklerine göre değerlendirmeleri istendi.

Yükseklere uçunca ise, çalışmada rolü bulunan insanlar klişeleri önerdiler. Netice: Başlangıçtan daha fazla çekici buldular. Sebebi mi? Zira “denekler” büyük bir fobi transferi yaşadılar. Sonunda, “Büyük sekiz” sınan turlarında sezilenler hevesi uyandırdı ve onu şiddetlendirdi.
Hürriyet

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.