Tartara savaş açın

13.07.2023
302
Tartara savaş açın

Diş doktorlarının kalkülüs olarak adlandırdığı tartar, tükürüğünüzdeki mineral ve plaklardan alana kazanç. Fertlerdeki tartar birikiminin bireyden şahsa değişiklik gösterdiğini ve ilk tartar yaradılışının yenilerin yaradılışını …

Diş doktorlarının kalkülüs olarak adlandırdığı tartar, tükürüğünüzdeki mineral ve plaklardan alana kazanç. Fertlerdeki tartar birikiminin bireyden şahsa değişiklik gösterdiğini ve ilk tartar yaradılışının yenilerin yaradılışını süratlendirdiğini bildiren Plusdent Diş Muayenehaneyi’nden Diş Doktoru Mehmet Zahid Kazandı tartarın, periodontal hastalıklara yol açtığını da ifadelerine ilave etti. Kazandı periodontol hastalık neticesinde dişetlerinin çekildiğini, dişlerin sallanmaya başladığını, dişetlerinin iltihaplandığını, sık sık kanamaların görüldüğünü, dişlerin mukavemetinin eksildiğini, çürüklerin süratlendiğini, istenmeyen ağız kokusunun oluştuğunu ve dişlerin görünümünün çirkinleştiğine ifadelerine ilave ediyor ve tartardan kurtulmak için yapılması gerekenleri belirtiyor.

İşte tartardan kurtulmak için yapılması gerekenler;
* Dişlerinizi kumpaslı olarak günde en az iki defa fırçalayın. Bu sayede günlük ağız bakımınızın ehemmiyetli bir kısmını yerine getirmiş olursunuz.
* Diş ipi kullanın; Diş aralarını arınmada sık kullanılan verimli bir taşıttır. Yanlış kullanımı ise diş etine hasar verebilmektedir bu sebeple diş doktorundan doğru kullanımını bilindikten sonra uygulanmalıdır.
* Kumpaslı olarak diş doktorunu ziyaret bu sayede ileride ciddi problemlere neden olabilecek meseleler evvelden görülüp önlenmiş olacaktır. Ayrıca hakimiyetleriniz sırasında dişlerinizin diş doktorunuz tarafından arınılması dişlerinizden tartarın uzaklaşmasına da takviyeci olacaktır.

Bu pakliğin diş doktorları tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Plusdent Diş Muayenehaneyi’nden Diş Doktoru Mehmet Zahid Kazandı, “Diş taşlarının arınılması genel olarak riskli değildir. Bazı ilerlemiş hadiselerde ise diş taşının dişetinin hem altında hem de üstünde birikebileceğine işaret eden Kazandı, “Bunlar diş doktorları tarafından özel usullerle arınılır. Bu gidişatta dişlerde az da olsa sallanma görülebilir. Ancak çalışma sonrası alınacak tedbirlerle mesele en aza indirgenir” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.