Akdikenden Kalbinize

26.11.2022
1.359
Akdikenden Kalbinize

Duke Üniversitesinden Dr. Han Kim, ağrı olmadığı ya da dinlenen ağrının başka sebeplerden kaynaklandığı sanıldığı için Amerika Birleşik Devletlerinde her sene takribî 200 bin şahsın kalp krizi geçirdiğini fark edemediğini belirtti.

Duke Üniversitesinden Dr. Han Kim, ağrı olmadığı ya da dinlenen ağrının başka sebeplerden kaynaklandığı sanıldığı için Amerika Birleşik Devletlerinde her sene takribî 200 bin şahsın kalp krizi geçirdiğini fark edemediğini belirtti. Bilim adamı, bu saklı kalp krizlerinin EKG’de tespit edilebilecek izler vazgeçmediğine de dikkati çekti. 

Suskun Kalp Krizini Tespit Ediyor

Dr. Han Kim ve takımının yaptığı araştırma ise yeni bir görüntüleme tekniği olan DE-CMR’nin Delayed enhancement cardiovascular magnetic resonance hasar görmüş kalp dokularını ötekilerinden ayırmayı sağladığı için, suskun kalp krizinin verdiği hasarı tespit etmede destekçi olabileceğini gösterdi.

Anjiyolu Hastalar İzlendi

Bilim adamları, damar meseleleri olan, ancak kalp krizi geçirmemiş 185 hastanın kalbine DE-CMR usulüyle baktı. Damarlarının tıkalı olup olmadığını tanımlamak için anjiyo yapılan hastalar iki sene süresince izlendi. Katılımcıların yüzde 35’i saklı kalp krizi bulguları gösterdi. Kalp krizinde bayağıda tesadüfülen Q dalgası bu hastalarda görülmedi. Araştırma, suskun kalp krizlerinin olağan kalp krizlerinden üç kat daha yaygın olduğunu ve damar meselelerinin fazla olduğu hastalarda bu cins krizlere daha sık tesadüfüldüğünü gösterdi. Suskun kalp krizi geçirenlerin vefat tehlikesinin 11 kat fazla olduğuna da dikkat sürüklüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.