Uykuya Kolayca Dalın

09.09.2023
291
Uykuya Kolayca Dalın

Uzmanlar, yatmakta eforluk sürükleyenler için huzursuz edici düşüncelerden temizlemenin 5 tesirli yolunu açıkladı. Uykuya en çok gereksiniminiz olduğu zamanlarda beyninizi kurcalayan düşünceler suratından huzur bulamıyorsanız, Santa …

Uzmanlar, yatmakta eforluk sürükleyenler için huzursuz edici düşüncelerden temizlemenin 5 tesirli yolunu açıkladı.

Uykuya en çok gereksiniminiz olduğu zamanlarda beyninizi kurcalayan düşünceler suratından huzur bulamıyorsanız, Santa Monica daki Uyku Bozukluğu Tanı Merkezi Başkanı Frisca Yan-Go’nun nasihatlerine kulak verin.

– Hareket tasarıyı oluşturun: Ertesi günün programıyla alakalı evhamlarınız varsa, yataktan kalkın ve yapacaklarınızı bir kağıda anekdot alın. Listeyi yazılı halde görürseniz, kendinizi hadiseye egemen sezersiniz. Sabah listeyi gözden geçirebilme fikri size gevşetir.

– Uykuya dalma masalı uydurun: Gün içinde alana gelen bir vakayı kafanızdan silemiyorsanız, hayal kurmayı deneyin. Kendinizi düşüncelerinizle hiç alakası olmayan bir yerde hayal edin. Misalin gözde tatilinizi anımsayın. Dalgaların değişini, içtiğiniz Margarita’nın tadını hatırlamaya çalışın. Bu düşünceler, sizi beyninizi yoran öteki düşüncelerden uzaklaştıracaktır.

– Saatinizi gizleyin: Düşünceleriniz suratından uyku kasveti sürüklüyorsanız, odadaki her türlü ses, meselenizi artırabilir. Sabah uyanamama fobisi uykuyu bozan en ehemmiyetli etmenlerdendir. Alarmı kurun ama saat uzağınızda olsun.

– Ilık bir banyo yapın: Sıcak sudan çıkınca, beden soğumaya başlar ve bu, beyin tarafından uyku zamanının habercisi olarak idrak edilir. Uyku meseleleriniz varsa, 15 dakikalık ılık bir banyo yatmanıza destekçi olabilir.

– Beğenişin: Cinsellik uzmanı Patti Britton “Orgazm sırasında salgılanan hormonlar, uykuya dalmayı basitleştirir” diyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.