Dikenli palmiye – saw palmetto (serenosa repens)

19.06.2023
431
Dikenli palmiye – saw palmetto (serenosa repens)

Dikenli palmiye çalısının meyvelerinin özü; pros­tatı korur, saç kaybını yavaşlatır ve DHT’nin saç folikülleri tarafından alımını eksilterek saçın tekerrür çıkmasını sağlar. Finasteride ya da finasteride gibi …

Dikenli palmiye çalısının meyvelerinin özü; pros­tatı korur, saç kaybını yavaşlatır ve DHT’nin saç folikülleri tarafından alımını eksilterek saçın tekerrür çıkmasını sağlar.

Finasteride ya da finasteride gibi davranan nebatlardan değişik olarak dikenli palmiye, testoste­ronu DHT’ye dönüştüren enzim olan 5-alfa-re-düktazı tesirsiz hale getirmez. Bunun yerine, saç foliküllerini öldüren DHT’nin, prostat ve saç foli-küllerindeki reseptör bölgelere bağlanmasını önler.

“Dikenli palmiye, evvel Amerikan yerlileri ve sonra da Avrupalı nebat uzmanları ve natürel yöntem­lere meyilli hekimler tarafından suratlarca yıldır kullanılmaktaydı. Bu nebatın, en güçlü ilaç olan finasteride ile karşılaştırıldığında dahi tesirli oldu­ğunu gösteren ehemmiyetli sayıda araştırma vardır,” diyor nebat uzmanı bir hekim olan ve Milli Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edilen natürel tıp araş­tırmalarının yaptıdığı ve Birleşik Devletler’deki çok disiplinli ve bütün yetkili ilk natürel tıp üniversitesi olan Bastyr Üniversitesi’nin kurucu başkanı Joseph Pizzorno, Total VVellness adlı kitabında. “Dikenli palmiye, hastaların takribî yüzde 90′ında, genellikle dört-altı hafta içinde tesirli olur ve yan tesiri yoktur.”

Nina L. Diamond “Purify Your Body” adlı kitabında şöyle yazmıştır: “Her ne kadar hekimler yavaş yavaş dikenli palmiyenin kıymetini anlamaya başlıyorlarsa da, onların hastaları ve erkekler bunun uzun zamandır farkındaydı. Bu nebata olan arz son senelerde o kadar sansasyonel bir biçimde arkasıydı ki, çiftçiler, toplayıcılar ve ambalajlayıcılar arzı karşıla­mak için yapımda mucizevi bir çoğalış olduğunu bildirmektedirler. Dikenli palmiye Birleşik Devlet­ler’in güneydoğusuna özgü bir nebat. Maliyetler makul; surat kapsüllük bir kutu için 14,98 dolar ki, bu da günde iki kapsül aldığınızda takribî iki ay için yeterli.”
Dikenli palmiyenin galibiyeti daha çok araştırma yapılmasına yol açmıştır.

“Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da dikenli palmiye üzerine yapılan çalışmalar, en süratli büyüyen araştırma alan­larından birini oluşturmaktadır ve bu araştırma­lardan harika neticeler elde edilmektedir,” diye yazıyor Diamond. “Bir Hayli aydın hekim kendi ön­leme ve rehabilitasyon yöntemleri arasına dikenli palmiyeyi de dahil etmişlerdir.”

Dikenli palmiye hiçbir yan tesiri olmamasının yanında, iktidarsızlık rehabilitasyonunda ve libidoyu artır­mak için de daha öncekinden beri kullanılmaktadır. Bununla beraber erkeklerin çok düşük bir yüzdesinde, Pro-pecia gibi libidoyu eksilten bir tesir yaratabilir.

Dikenli palmiyenin kullanımı
* Kurutulmuş meyvelerin kendilerini kullan­mayın, zira onlar DHT’ye tesir etmezler. Yalnızca meyve özünden yapılmış olan di­kenli palmiye kapsüllerini kullanın.
* Yaftada şu bilgiler kesinlikle olmalıdır: yo­ğunlaştırılmış ve saflaştırümış; yüzde 85-95 yağ asitleri ve steroller. Yalnızca bu özellik­lerde hazırlanmış olan ekstreler işe yaraya­caktır.
* Günde iki kez 160 gr.lık bir kapsül alın. Birini sabah, birini akşam alabilirsiniz.
* Dikenli palmiye toksik değildir, öğrenilen bir yan tesiri yoktur; bu surattan onu istediğiniz zaman süresince kullanabilirsiniz.
* Bu ekstre prostatınızı korur; onun cerahat lanmasım, gelişmesini, mikrop kapmasını ve kansere tutulmasını önlemeye takviye edebilir. Ayrıca, bu hastalıkların rehabilitasyonu için de kullanılır. Bu sebeple saç dökülme­sini önlemek ve rehabilitasyon etmek için dikenli palmiye alırken prostatınızı da gözetmiş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.