Günde en az 5 porsiyon meyve şart!

28.02.2023
768
Günde en az 5 porsiyon meyve şart!

Uzmanlar kış için beslenme mevzusunda uyarıyor Diyetisyen Nurcan Erzurumlu, kış aylarında havalar soğuduğu için hastalıkların çoğaldığını anımsatırken, “Vücudun hava ısısının eksilmesine yenik düşmemek için beden ısısını …

Uzmanlar kış için beslenme mevzusunda uyarıyor

Diyetisyen Nurcan Erzurumlu, kış aylarında havalar soğuduğu için hastalıkların çoğaldığını anımsatırken, “Vücudun hava ısısının eksilmesine yenik düşmemek için beden ısısını ek enerji ile artırmaya ve zorunlu olan bu ek enerji gereksinimini yiyeceklerden karşılamaya gereksinim dinler” dedi.

Erzurumlu, kış yarıyılında günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze harcanmasını ve ayrıca soğuk kış günlerinde çay, kahve içmek yerine nebat çayları veya C vitamini doğrultusundan zengin olan kuşburnu çayının seçim edilmesinin ehemmiyetine dikkat toplayarak şöyle konuştu: “Enfeksiyon hastalıkları dünyanın en ehemmiyetli sağlık meselelerindendir. Güz ve kış aylarında havalar soğuduğu için hastalıklar aşırılaşır. Bunların başında da grip ve soğuk algınlığı kazanç. Beden mukavemetinin eksildiği, enfeksiyon hastalıklarının yaşandığı bu yarıyılda yeterli ve balanslı beslenme daha çok ehemmiyet kazanır. Enfeksiyon ile bağışıklık sistemi ilişkisi düşünüldüğünde artan metabolik sürate karşılık hücrelerin lüzumu olan enerji, yeterli ve balanslı bir beslenme ile sağlanabilir. Özellikle enfeksiyonlara karşı daha alıngan olan çocuklar, hamileler, emzikli anneler ve yaşlılar için beslenme daha da ehemmiyet kazanmaktadır. Vücudumuz hava ısısının eksilmesine yenik düşmemek için beden ısısını ek enerji ile artırmakta ve zorunlu olan bu ek enerji gereksinimini yiyeceklerden karşılamaktadır. Biz üşüdükçe enerjiye olan gereksinimimiz çoğalır ve daha fazla gıda harcamaya başlarız. Yüksek enerjili gıdalar genellikle karbonhidrattan şeker, un vs ve yağdan zengin yiyeceklerdir. Bu cins besinlerin fazla harcanmasıyla kilo almamız kaçınılmaz olur. Bu sebeple kaşın kilo almamak için yediklerimize dikkat etmemiz gerekir.”

-”KIŞIN SUSAMASANIZ DA 2-2,5 LİTRE SU HARCAYIN”-
Yeterli ve balanslı beslenme, her gıda grubundan gün içerisinde yeterli ölçüde almakla sağlandığını söyleyen Erzurumlu, “Gereksinimimiz olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri almış oluruz. A ve C vitaminleri bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı direnç kazandıran antioksidan vitaminlerdir. Narenciye, brokoli, kabak, yeşil biber, Brüksel lahanası, mandalina, maydanoz, tere, roka gibi sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin gıdalardır. Kış aylarında susamasanız da günlük 2-2.5 litre su harcamalısınız. Hem böylece kış aylarında çok daha kolay tutulduğunuz boğaz enfeksiyonlarını da rahat atlatırsınız. Sıklıkla içilen oda ısısındaki su boğaz kuruluğunu da önleyecektir. Yeterli ve balanslı beslenmenin bir öteki koşulu da yeterli ölçüde protein almaktır. Enfeksiyon geçirildiği yarıyıllarda, protein kaynaklarının yeterli harcanması gerekir. Süt, yoğurt, peynir, yumurta, et ve balık gibi besinler proteinin en iyi kaynağıdır” ifadelerine yer verdi.

-”ENFEKSİYON HASTALIKLARINDA YAĞ CİNSİ VE MİKTARI DA EHEMMİYETLİ”-
Yağ cinsi ve ölçüsünün de enfeksiyon hastalıklarında ehemmiyet taşıdığının altını çizen Erzurumlu şunları kaydoldu: “Nebatsal akışkan yağlar ayçiçeği, mısırözü Omega-6 yağ asitleri, deniz mahsulleri Omega-3 yağ asitleri, zeytin ve fındık ise Omega-9 yağ asitleri açısından zengin gıdalardır. Bu yağ asitlerinin bağışıklık sistemi üzerinde pozitif tesirleri olduğu öğrenilmektedir. Omega-3 yağ asidinden zengin gıdaların haftada en az 2 kere harcanması önerilmektedir. Sağlıklı bağışıklık sistemine olan gereksinimimiz kış aylarında öteki aylara oranla çok daha fazladır. İyi bir bağışıklık sistemine sahip olarak kendimizi iyi sezmemizi, iyi görünmemizi ve enerjimizi daha iyi kullanmamızı sağlarız.”

-”HAREKETSİZLİĞE VE BUNA BAĞLI OLARAK KİLOLULUĞUN ÇOĞALIŞINA MANİ OLUNMALI”-
Erzurumlu, yaz aylarında yaşanan hareketliliğin kışın kaybedildiğini, bir hayli şahsın kış aylarında vaktin evde ya da ev dolaşmalarında geçtiğini söylerken, “Kışın metabolizma süratimiz eksilir. Tüketilenden daha fazla enerji alımı ise kilo almaya sebebiyet verir. Kışın kapalı etraflarda uzunca müddetler kalmamalıyız. Pak oksijen alınmalıdır. 20 dakikadan fazla hareketsiz kalınmamalıdır. Hareketsizliğin ve buna bağlı olarak kiloluluğun çoğalışına mani olunmalıdır” dedi.

ANKA

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/581631-gunde-en-az-5-porsiyon-meyve-sart

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.