Karbonhidratsız perhiz olmaz

30.11.2022
1.201
Karbonhidratsız perhiz olmaz

Amerika Birleşik Devletlerili diyetisyenler, zayıflamak için uygulanan perhiz yöntemlerinin çoğunluğunun ‘çok protein az karbonhidrat’ önerisi sunduğunu, ancak karbonhidratın az olduğu bir perhizin sıhhatsiz olduğunu açıkladılar. Uzmanlar, karbonhidratın, …

Amerika Birleşik Devletleri’li diyetisyenler, zayıflamak için uygulanan perhiz yöntemlerinin çoğunluğunun ‘çok protein az karbonhidrat’ önerisi sunduğunu, ancak karbonhidratın az olduğu bir perhizin sıhhatsiz olduğunu açıkladılar. Uzmanlar, karbonhidratın, asap sisteminin sanki ‘yakıtı’ olduğunu ve karbonhidratsız bir beslenmenin asap sisteminin sıhhatli işlemesini yasaklayacağını belirtiyorlar.

Amerikan ‘CBS’ televizyonunda yer alan habere göre, Amerikan Diyetisyenler Birliği’nde görevli uzmanlar, emeline uygun ve profesyonel olan perhizlerde kesinlikle karbonhidratın da ehemmiyetli yer yakalaması gerektiğinin altını çiziyorlar. Balanslı bir öğünşöhret perhizin anahtarı olması gerektiğine dikkat toplayan uzmanlar, yalnızca protein alarak bedenin yeterli derecede beslenmediğini, gerek asap, gerekse sindirim sistemi için karbonhidrat kapsayan gıdaların da miktarlı bir biçimde harcanmasının koşul olduğuna değiniyorlar. Uzmanlar, fazla ölçüde harcanan karbonhidratın da, fazla olarak harcanan her şey gibi bedene hasarı olduğunu ifade ederken, sıhhatli bir insanın günde en az 2 bin kaloriye gereksinimi olduğunu ve bunun en az yarısının karbonhidratlı gıdalardan elde edilmesi gerektiğini vurguluyor. Günde en fazla 250 gram karbonhidratın yeterli olabileceğini vurgulayan uzmanların, balanslı ve 250 gram karbonhidrat kapsayan bir perhize verdikleri misal ise şöyle:

“KAHVALTI
1/2 kadeh portakal suyu
1/2 tabak mısır gevreği
4 yemek kaşığı yoğurt
1 kadeh az yağlı süt
17 tane yeşil üzüm

ÖĞLE YEMEĞİ
2 dilim kepek ekmeği
3 parça haşlanmış hindi göğsü
Bir çay tabağı dilimlenmiş havuç
2-3 adet marul yaprağı
Bir çay tabağı dilimlenmiş salatalık

ARA ÖĞÜN
10 parça az yağlı kraker
Orta boy bir elma

AKŞAM YEMEĞİ
1/2 oranında kızartılmış piliç göğsü
Bir tutam haşlanmış brokoli
Yarım fincan domates sosu
Bir dilim kek.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.