Diliniz temiz mi?

04.02.2023
807
Diliniz temiz mi?

Ağız içinde komple bir pakliğe hazır mısınız? Ortodonti Uzmanı Dr. Çağlar Sakin, dişlerin fırçalanması esnasında dilin de fırçalanarak ağız içinde komple bir paklik yapılması gerektiğini, bu …

Ağız içinde komple bir pakliğe hazır mısınız?

Ortodonti Uzmanı Dr. Çağlar Sakin, dişlerin fırçalanması esnasında dilin de fırçalanarak ağız içinde komple bir paklik yapılması gerektiğini, bu biçimde yeterli ağız hijyeninin sağlanabileceğini söyledi.

Sulakyurt Belediyesi’nin konferans salonunda tertip edilen seminere katılan Sağlık İş Lisesi ve Çok Programlı Lise talebelerinin alaka ile dinledikleri seminerde, talebeler tarafından merak edilen çok rakamdaki sual de Dr. Sakin tarafından misaller verilerek, sunum eşliğinde açıklandı.

Ortodonti Uzmanı Dr. Çağlar Sakin, ağzın bedenin giriş kapısı olduğunu, bu sebeple gerek genel beden sıhhati gerekse estetik istikametten diş sıhhatinin büyük ehemmiyet taşıdığını vurguladı. Ortodonti Uzmanı Dr. Sakin, ”Cemiyetimizde ağız ve diş sıhhatinin istediğimiz seviyede olması için özellikle çocuklarda ve gençlerde başka bir deyişle genç kuşakta ihtiyatımızı şimdiden almak zorundayız. Bu sebeple özellikle talebelerin bu cins organizasyonlarla bilinçlendirilmesine müteveccih yapılan aktifliği takdirle karşılıyorum” dedi.

Sakin, cemiyette fertlerin daha sağlıklı bir ağız ve diş yapısına kavuşması için diş fırçalama ve ağız içinin pak yakalanmasına müteveccih alışkanlıkların bir hayat boyu devam etmesi gerektiğinin ehemmiyetine değinerek, ”Dişlerin korunması ve ağız içinin daha pak ve bakımlı olması için dişlerin kumpaslı olarak ve doğru bir biçimde fırçalanması, fırçalama esnasında dilin de fırçalanarak ağız içinde bütün bir paklik sağlanması gerekir. Gün içinde alınan yiyeceklerle dişlerimiz kirlenmekte, diş aralarındaki artıklar sebebiyle ağız, mikrop yuvası haline gelmektedir. Çürümeyi süratlendirebilen şekerli ve asitli besin ve meşrubatların da tesiriyle diş ömrü daha da kısalmaktadır.” biçiminde konuştu.

Günümüzde ortodontik rehabilitasyon ile çapraşık dişler ve doğru konumda olmayan, bozulmuş çene ilişkileri düzenlenebildiğini belirten Dr. Sakin, “Özellikle çocuklarda ve gençlerde erken yarıyıllarda diş ve çene yapısını bozan çapraşık dişlerin düzenlenebilmesi için bu hastaların en kısa vakitte bir ortodonti uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca diş etlerinde kızarıklık ve kanama olan, dişlerde pislenme ve diş taşı olan ağız yapısını da kesinlikle görmemiz gerekir.

Daha hoş bir görünüme sahip olmak, şahsi bağlantıda rahat tebessümebilmek için diş sıhhatimizin yerinde olması ise fertsel anlamda değişik bir ehemmiyet taşımaktadır” ifadelerini kullandı.Ağız ve diş sıhhati açısından diş fırçalamanın ehemmiyetine değinen Dr. Sakin, üzerinde nohut büyüklüğündeki macun ölçüsüyle ve ucuz, kolay bir fırça ile özellikle de gece uyumadan evvel doğru yöntem ve tekniklerle yapılan fırçalama sayesinde diş sıhhatine kavuşabilme ihtimaline sahip olunabileceğine sözlerine ilave etti.

Seminer, karşılıklı sohbet ve görüşme ile muhtelif suallerin yanıtlandırılmasının ardından son buldu.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/803708-diliniz-pak-mi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.