Daha az metabolik sendrom

09.10.2023
167
Daha az metabolik sendrom

Daha birkaç yıla kadar metabolik sendromun vücuda belli belirsiz zarar veren bir hastalık olduğu tıbbi olarak ortaya çık­mamıştı. Bu gün herkes onu konuşuyor: Diyabetoloji, kardiyolo­ji, …

Daha birkaç yıla kadar metabolik sendromun vücuda belli belirsiz zarar veren bir hastalık olduğu tıbbi olarak ortaya çık­mamıştı. Bu gün herkes onu konuşuyor: Diyabetoloji, kardiyolo­ji, genel tıp bilimleri… Bu hastalık diğer özel bölümlerle uzlaş-mıştır hiç tereddüt etmeden “sessiz katil” olarak nitelendirilir.

Metobolik sendrom karın seviyesinde fazla kilolarla kendini gösterir, “karın obezitesi” olarak adlandırılır aşağıdakiler arasın­dan en az iki kriterin birlikte görünmesinde ortaya çıkar:

* Trigiliserin oranı yüksektir (+1,7 mmol/1, gözlerinizin altın­daki kandan kendinizi test edebilirsiniz)
* İyi kolesterol (HDL) oldukça düşüktür (erkeklerde 1,03 den aşağıdadır, kadınlarda 1,3 mmol/l’dır)
* Yüksek kan basıncı (en üst düzeyde 130/85 mm Hg 13/8 olur)
* Bir gençte glisemi en fazla 5,5 mmol/1)

Bu belirtilerin birinden ya da diğerinden kaygılanmak sorun değildir, ama hiç olmasa bunları hastalık gibi görmek gerekir. Karın bölgesindeki fazla kilolar diyabete ya da enfarktüs büyü­mesine ya da ortaya çıkmasına sebep olabilir, ama mantıklı ha­reket etmek gerekir. Kilo kaybetmek çok az olsa bile çok hızlı bir şekilde normale dönmeyi sağlar ve sendro­mun etkilerini ortadan kaldırır; yapı­lan bir çalışmada, yalnızca 4 kilo ve­ren bir insanda risk % 60 oranında azalmıştır. Şans eseri karın bölgesin­deki şişliğin bu esnada kilo kaybede­rek ortadan kaybolduğu görülür. Eğer bununla ilgili bir sorununuz varsa, beklemeyin.

Ve Okinavva’da
Okinavva’da metobolik sendrom bilinmez, böyle bir hastalı­ğın var olduğundan bile haberleri yoktur.

Metobolik sendromu tetikleyenler
* Karın bölgesinde aşırı kilo. Somut olarak, uzunluğu erkek­lerde 90 cm’yi geçmeyen (50′li yaşlardan sonra çok hızlı ulaşı­lan bir boyut) ve kadınlarda 86 cm olan ölçüdür. Bu basit bir ter­zi metresiyle 30 saniyede belirlenebilir. Ya da pantolonunuzun, eteğinizin ölçüsüyle de belirlenir. Erkeklerde 52, kadınlarda 50 dir bu sınırdır fazlasında endişelenmek gerekir.

Kurtarıcılar ve önlemler
* Kilo kaybetmek (karın bölgesinde)

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.