Tatil Dönüşü Kabus Olmasın

29.08.2023
247
Tatil Dönüşü Kabus Olmasın

Uzmanlar, uzun süren tatilin ardından iş hayatına alışmada geçim eforluğu yaşandığını belirtiyor. Hafta sonu tatili belirtisine eş özellikler gösteren ruh hali, işini sevmeyen bireylerde daha …

Uzmanlar, uzun süren tatilin ardından iş hayatına alışmada geçim eforluğu yaşandığını belirtiyor. Hafta sonu tatili belirtisine eş özellikler gösteren ruh hali, işini sevmeyen bireylerde daha travmatik olarak kendini gösteriyor. Uzmanlar, tatil dönüşünde geçim eforluğunu aşmak için, ‘kendinize soluk alma zamanları ayırın’ teklifinde bulunuyor.

Yoğun iş temposundan uzaklaşıp uzun yaz tatiline ‘merhaba’ diyen günümüz insanı, işe dönüşte muhtelif meseleler yaşıyor. Özellikle şehir dışında geçen tatil, kent hayatına ve dükkanındaki rutin işlere dönüşte depresif duygu vaziyetine neden oluyor.

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığı’ndan Uzman Psikolog Elif Yazar, psikolojik olarak kendisini, dinlenmeye ve eğlenmeye yönlendiren bireyde tatil dönüşü depresif duygu vaziyeti kollandığını belirtti. Yaz tatiline hiç bitmeyecekmiş duygusuyla başlanmamasını önerdiklerini söyleyen Elif Yazar, “Psikolojik olarak kendinizi tatil vaziyetine kaptırmayın teklifinde bulunuyoruz. Tatile, ‘bu benim dinlenmem için bir vesile, yapamadıklarını yapmak için bir fırsat’ fikriyle başlamak daha doğru” dedi. İlk iş günü evvelinde, eve ve kent hayatına alışmanın verimli olacağını söyleyen Yazar, “Şehir dışından gelerek hemen çalışmaya başlamak, geçimi güçleştirecektir. İşe dönüşten evvel ev ve kent hayatına dönüş yapılmalı. İlk mesai gününden bir kaç gün evvel yapacağımız işleri programlamalıyız. Ağır iş temposuna gözümüz kapalı girmek yerine evvel bize güç gelmeyecek işlerden başlamalı adım adım ilerlemeliyiz” diye konuştu.

Beslenme alışkanlığının tatil müddetinde değiştirilmemesi gerektiğini söyleyen Elif Yazar, “Tatilde yeme-içme mübalağa etiliyor. İnsanlar, ‘nasıl olsa tatildeyim’ fikriyle rutin hayatındaki beslenme alışkanlığını değiştiriyor. Biz beslenme kumpasını bozmama teklifinde bulunuyoruz. Tatil dönüşünde ise bize mutluluk hormonu sağlayacak, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme öneriyoruz. İşe başladıktan sonra öğle ve akşam saatlerinde güzele giden faalliklerde bulunulmalı. Sarih havada zaman geçirilmeli, şahıslar kendilerine soluk almak için zaman ayırmalı” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.