Tek tuşla hayatınızı kurtarın

26.10.2023
153
Tek tuşla hayatınızı kurtarın

Türk Kalp Vakfı tarafından, ulus arasında elektroşok aygıtı olarak öğrenilen portatif “Defibrilatör” aygıtı tanıtıldı. Nasıl çalıştığını adım adım Türkçe olarak anlatan aygıtın stadyumlar, polis otomobilleri, belediyeler, …

Türk Kalp Vakfı tarafından, ulus arasında elektroşok aygıtı olarak öğrenilen portatif “Defibrilatör” aygıtı tanıtıldı.
Nasıl çalıştığını adım adım Türkçe olarak anlatan aygıtın stadyumlar, polis otomobilleri, belediyeler, toplu taşıma taşıtları gibi noktalarda kullanılması tasarlanıyor.

Türk Kalp Vakfı takviyesiyle “Tek tuşla sarıl hayata projesi” kapsamında ulus arasında elektroşok aygıtı olarak öğrenilen portatif ” Defibrilatör” aygıtı tanıtıldı. Aygıt bir bayanın üzerinde uygulamalı olarak tanıtıldı.

Vefatları eksiltecek
Buluşmada bir konuşma yapan Yıldırımakın, dünyada senede 17.5 milyon Türkiye’de de 220 bini aşkın bireyin kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybettiğini belirtti.

Hayat kurtaran cihazla Türkiye’de bazı kalp krizlerinden vefatları temkine ihtimalinin sağlanacağı dile getiren Yıldırımakın, “Kalp krizlerinde ilk 5 dakika çok ehemmiyetli. Bu aygıt ani vefatlarda elektroşok olarak işlev görecek” dedi.

Öncelikli hedef kalabalık yerler
Aygıtı Türkiye’ye getiren grup ortaklarından Göker Çelik ise kalp krizlerinin büyük kısmının sağlık kurumu dışında asıllaştığına dikkat toplayarak, “Türkiye’ye getirdiğimiz Heartsine Samaritan Pad-Temiz adlı Defibrilatör aygıtı Amerika’da ilk kere havaalanında ardından metro, stadyum, polis otomobillerinde kullanılmaya başlandı.

Biz de öncelikli hedefimiz olarak stadyumlar, belediyeler, toplu taşıma taşıtlarının bulunduğu mekanlar, uçak ve metro istasyonları, askeriye gibi müesseseleri tanımladık” diye konuştu.

Maliyeti 600 euro
İlk olarak bayan üzerinde sınanan aygıt batarya takıldıktan sonra 3.5 sene zamanla kullanılabiliyor. Aygıt şahıs kalp krizi geçirdiğinde ilk 5 dakikada elektro şok yapılarak göğüs masajına destekçi oluyor.

Elektro sürükleyip 45 dakikalık kayıt yapabilen aygıt, şahıs kalp krizi geçirmese de en ufak tansiyon düşüklüğünü kaydoluyor. Bin 600 Euro artı Katma Değer Vergisi olan maliyetiyle satışa çıkartılan aygıt nasıl çalıştığını adım adım Türkçe olarak anlatıyor.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=47355&cat=220&dt=2007/12/11

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.