Çay molası galibiyeti çoğaldırıyor

17.01.2023
1.028
Çay molası galibiyeti çoğaldırıyor

Yapılan araştırmalar çay molası veren personellerin daha istekli ve zaferli olduğunu ortaya koydu. Hollanda’da bilim insanlarının 150 çalışanın katılımıyla yaptığı araştırma, çay molası zaman kaybı değil. …

Yapılan araştırmalar çay molası veren personellerin daha istekli ve zaferli olduğunu ortaya koydu.

Hollanda’da bilim insanlarının 150 çalışanın katılımıyla yaptığı araştırma, çay molası zaman kaybı değil. Araştırmada, çay molası sırasında ilk gruptakilerden bir fincan çay alması, ikinci gruptakilerden tatlı yiyecekler harcaması ve üçüncü gruptakilerden su içmesi istendi.

ÇAY İÇEN DAHA ZAFERLİ
Katılımcıların ruh hali, yaratıcılığı ve motivasyonu bazı çizim ve oyunlarla test edildi.

Çay molası veren ve molada çay içen gruptakilerin testlerde öbür gruptakilerden daha istekli ve zaferli olduğu, güç gidişatlarla karşılaştığında daha ivedi çözüm bulduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları, bu pozitif tesirlerin çaydaki kafein ve tein maddelerden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Araştırma, dünyanın en büyük süratli tüketim mahsulleri firmalarından biri olan Unilever ismine yapıldı. Ancak bağımsız bilim mecmuası “Food Quality and Preference” araştırmanın neticelerini yayımlamaya değer buldu.

Eskiki araştırmalar günde 4 fincan çay içenlerde stres hormonu kortizol seviyesinin daha düşük olduğunu, ayrıca çayın kalp krizi ve diyabet tehlikesini eksilttiğini göstermişti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.