Bu hastalık kariyere darbe vuruyor

02.05.2023
669
Bu hastalık kariyere darbe vuruyor

Duş almak verimli olmuyor mu ? Özel yaşamdan kariyere, dostluktan duygusal ilişkiye kadar bir hayli meseleye neden olabilen terlemeye karşı en ideal çözümün botoks olduğunu belirten Cildiye …

Duş almak verimli olmuyor mu ?
Özel yaşamdan kariyere, dostluktan duygusal ilişkiye kadar bir hayli meseleye neden olabilen terlemeye karşı en ideal çözümün botoks olduğunu belirten Cildiye Uzmanı Dr. Makbule Dündar, ilave ediyor: Hiperhidroz başka bir deyişle fazla terlemenin en ideal rehabilitasyon alternatifi olan botoks, ter bezlerinde asap mesajını bloke ederek meseleyi çözüyor

Oturduğu yerde sırılsıklam terleyenler, her türlü temkini almasına karşın ter kokusuna mani olamayanlar; gerek iş, gerek özel yaşamında bir hayli kasvet yaşayabiliyor. Deodorantlara, sık sık alınan duşlara ve hatta yaptırılan cerrahi harekâtlara karşın bir cinsli baş edilemeyen terlemeye karşı en ideal çözümün botoks olduğunu belirten Medical Park Bahçelievler Sağlık Kurumu Cildiye Uzmanı Dr. Makbule Dündar; fazla terleme ile alakalı bilgiler verdi:

Fazla terleme nedir ?
Fiziksel ve psikolojik meselelere neden olabilen hiperhidroz başka bir deyişle fazla terleme, popülasyonun yüzde 1’ini etkiliyor. Fazla terleme, bedenin her yerinde bulunan faal ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu bezler yoğun biçimde avuç içlerinde, ayak tabanında ve koltuk altında gruplar halinde bulunuyor. Hiperhidrozlu hastalar ter suratından dakikalarla ifade edilecek kadar kısa zamanlar içinde sırılsıklam olurlar. Hastalar bu ıslaklıkla başa çıkabilmek için koltuk altlarına akışkan emici kumaşlar ve petler kullanır ya da sık sık giysi değiştirirler.

KARİYERE DAHİ DARBE VURUR
Terleme yaşamı nasıl tesirler ?
Fazla terleme hiperhidrozun, ‘fokal hiperhidroz’ denilen bir terleme şekli de vardır. Fokal hiperhidroz; bedenin belli kısımlarının daha fazla etkilenmiş olduğu vaziyetler için kullanılır. Buna ‘bölgesel terleme’ de diyebiliriz. Fokal hiperhidroz, hem özel hayatta hem de profesyonel iş hayatında ciddi sosyal problemlere yol açar. Fazla terleme; arkadaşlıkların ve duygusal ilişkilerin yaralanmasına, özgüven kaybına, kariyerin darbe almasına ve hatta bunalıma dahi neden olabilir. Yoğun ter, tende yer yer yapısal farklılıklara ve mantar enfeksiyonlarına yol açabilir. Netice olarak hiperhidroz bulguları, ciddi duygusal ve sosyal problemlere yol açabilir.

Rehabilitasyon alternatifleri nelerdir ?
•Deodorantlar topikal antiperspirant metal tuzları: Tesirli olabilir ancak sık sık uygulama gerektirir ve ten imitasyonuna neden olabilir.
•Sistemik antikolinerjik ilaçlar: Bazı hastalarda işe yarayabilir. Ancak ağız kuruluğu, kabızlık ve görme fluluğu gibi yan tesirlerinden dolayı kullanımı hudutludur.
•İyontoforez: Tesiri geçicidir ve haftada iki kere veya daha fazla yinelenmelidir. Tende duyarlılığa neden olabilir. Koltuk altı için kullanımı pratik değildir.
•Cerrahi: Koltuk altı fazla terlemesi için bir rehabilitasyon alternatifidir. Ancak tende gözle görülür iz vazgeçer. Torasik sempatektomi genel anestezi gerektirir ve hastaların yüzde 84’namda değişik bölgede fazla terleme ortaya çıkar.
•Botoks: Ter bezlerinde asap mesajını faal şekilde bloke ederek tesirini gösterir. Hastalar yüzde 95’i, uygulamadan sonraki birinci haftada rehabilitasyona cevap verir. Vasati rehabilitasyon süresi yedi aydır. Hastalar, yineleyen uygulamalardan sonra iyileşme müddetinin uzadığını ifade ediyor.

YİNE SOSYALLEŞİN
Botoks’un terleme rehabilitasyonları arasındaki yeri nedir ?
‘Hiperhidroz’un botoks ile rehabilitasyon edilmesi; şahsın duygusal gidişatında, günlük hayatın bir hayli alanında ve sosyal etkinliklerde yer alma kabiliyetinde, işyerindeki üretkenliğin çoğalmasında ve hasta memnuniyetinde bariz katkılar sağlar.

Terlemeye karşı botoks nasıl uygulanıyor ?
Botoks; uygulama bölgesine koltuk altı, avuç içi veya ayak tabanı oldukça ince iğnelerle ten içerisine enjekte edilir. Uygulama kolay ve zahmetsizdir. Yan tesiri hayli hafiftir. Yalnızca yüzde 0.7 olayda uygulama bölgesindeki adalelerde hafif eforsuzluk bildirilmiştir. Bu eforsuzluk da geçicidir ve rehabilitasyon gerektirmez.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=99476&cat=220&dt=2008/09/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.