Öfkeni dışa vur, sağlıklı yaşa

01.09.2023
322
Öfkeni dışa vur, sağlıklı yaşa

Hiddetlerini dışa vuran erkeklerin sağlıklı yaşadıkları, yapılan bir araştırmayla kanıtlandı. www.psikoturk.net isimli siteden derlenen, hiddetlerini dışa vuran erkekler, hiddetlerini içine atanlara göre, mümkün kalp krizini yarı …

Hiddetlerini dışa vuran erkeklerin sağlıklı yaşadıkları, yapılan bir araştırmayla kanıtlandı.

www.psikoturk.net isimli siteden derlenen, hiddetlerini dışa vuran erkekler, hiddetlerini içine atanlara göre, mümkün kalp krizini yarı yarıya indiriyorlar. Harvard School of Public Health Araştırma Merkezi’nden Dr. Patricia Eng ve dostları tarafından yapılan araştırmaya yer verilen yazıda, “Belirtiler, şimdiye kadar hiddet ile kalp hastalıkları arasında varolduğu iddia edilen irtibata iyi bir misal teşkil ediyor. Hiddetin sarihe vurulması kardiyovasküler hastalıklara karşı muhakkak bir müddet için koruma sağlayabiliyor” denildi.

Eng ve dostlarının yaptığı çalışmada, yaşları 50 ila 85 arasında değişen 23 bin 522 erkekten hiddet gidişatlarını ölçmek için bir anket doldurması istendi. Yanıtlar arasında, “Başkalarıyla tartışmaktan severim” veya “Kapı çarpma gibi eylemleri sık sık yaparım” gibi yanıtlar ayıklandı. Eng ve dostları soruşturmalarından 2 sene sonra anket yaptıkları erkekler arasında 328 kardiyovasküler hastalık olayı tespit ettiler. Kardiyovasküler hastalığı olmayan sağlıklı erkekler arasındaki gözetici tesirin, erkeklerin hiddetlerini dışa vurma sıklığına bağlı olmadığı görüldü. Yeni kalp krizi geçirmiş erkekler arasında ise bu özelliğin, kalp krizinin tekrarlanmasında ehemmiyetli bir rol oynadığı tespit edildi.

Araştırmada, sosyal statünün ve yaşın hiddeti sarihe vurmada tesirli olduğu da tanımlandı. Sosyal statüsü yüksek olan erkekler, daha sağlıklı beslendikleri gibi pozisyonları sebebiyle hiddetlerini de daha rahat sarihe vurabiliyorlar. Eng ve dostlarının yaptığı bu araştırma Amerika Birleşik Devletleri Milli Sağlık Enstitüsü tarafindan da desteklendi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.