Obezite riskini oluşturan diğer etkenler

25.09.2023
119
Obezite riskini oluşturan diğer etkenler

Sağlıkla ilgili sorunların yanı sıra, toplumumuzda obeziteye neden olan başka birçok etken vardır. Fazla kilolu olmanın yan etkilerini yalnızca yetişkinler hisset­miyor; geçmiş yıllara oranla çocuk …

Sağlıkla ilgili sorunların yanı sıra, toplumumuzda obeziteye neden olan başka birçok etken vardır. Fazla kilolu olmanın yan etkilerini yalnızca yetişkinler hisset­miyor; geçmiş yıllara oranla çocuk ve gençlerde görülen fazla kilolarda büyük bir artış görülmektedir.

Uzaktan kumanda, garaj kapısı kumandası, bilgisayarlar ve video oyunları, fazla kiloya neden olan etkenlerin yalnızca birkaçıdır. İnsanların yapmaları gerekenleri yapmak ve elde etmeleri gerekenleri elde etmek için artık hiç hareket etmeleri gerekmiyor. Çocuklar eskiden olduğu gibi hareketli değiller. Taşımacılık her yere mümkün. Beden eğitimi programları birçok okulda sınırlı. Ayrıca fast food bolluğu, hazır yemekler ve sık sık atıştırma, daha genç yaşlarda bile fazladan kilo alımına neden olur.

Ayrıca ailedeki yetişkinlerin kötü yeme alışkanlıkları, çocukların da kötü yeme alışkanlıklarının oluşmasına yol açar. Alışkanlıklar paylaşılır ve kuşaktan kuşağa aktarılır. Sonuçta, çocuklar öncekinden daha kilolu olmaya başlar. Onların risk altında olmaları, obez bir anne babaya ve hatta obez kardeşlere sahip olmaları ile birlikte artar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.