Glisemik indeksi düşük atıştırmalıklar

01.02.2023
945
Glisemik indeksi düşük atıştırmalıklar

Bu gıdalar gün içerisinde harcayarak enerji seviyenizi statikleyebilir ve tokluk hissini daha uzun zaman muhafaza edebilirsiniz Karbonhidratların kandaki glukoz seviyesine olan tesirine göre düşük veya yüksek …

Bu gıdalar gün içerisinde harcayarak enerji seviyenizi statikleyebilir ve tokluk hissini daha uzun zaman muhafaza edebilirsiniz

Karbonhidratların kandaki glukoz seviyesine olan tesirine göre düşük veya yüksek olarak değerlendiren sisteme glisemik indeks ismi verilir. Karbon, oksijen ve hidrojen moleküllerinden oluşan karbonhidratlar kendi içlerinde ikiye parçalar. Kolay karbonhidratlar kandaki insülin oranını yükseltip kan şekerinin süratli bir biçimde düşmesine neden olarak yemek yenilmesine karşın açlık hissi devam eder.

Kompleks karbonhidratlar ise bütün hububatlı ekmek, esmer pirinç, makarna ve patates gibi gıdalarda bulunur. Bu gıdalar gün içerisinde harcayarak enerji seviyenizi statikleyebilir ve tokluk hissini daha uzun zaman muhafaza edebilirsiniz. Peki, ana öğünler dışında glisemik indeksi düşük gıdalar nelerdir?

Elma
İçeriğindeki 4 gramlık lif ve yalnızca 60 kalori olması elmayı öbür meyvelere oranla oldukça bedelli kılıyor. İçeriğindeki C ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirip muhtelif hastalıklara karşı gözeten elma aynı zamanda beyin fonksiyonlarını çoğaldırır ve kanser hücreleriyle savaşır.

Bir Avuç Badem
Ara öğünlerde diyetisyenlerin sıklıkla nasihat ettiği atıştırmalık olan badem glisemik indeksi düşük gıdalar arasında yer almaktadır.

Taze Meyveli Light Yoğurt
Acıktığınızda seçim edebileceğiniz bir öbür atıştırmalık da taze meyveler serpiştirerek hazırlayacağınız light yoğurttur.

Soya Fasulyesi
Soya fasulyesine çok az tuz serpiştirip kendinize hoş bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. Ara öğününüzde atıştırmalık olarak seçim edebileceğiniz soya fasulyesi kanser hastalıklarına, makûs kolesterole, osteoporoz gibi rahatsızlıklara da iyi gelindiği öğrenilmektedir.

Kuru Kayısı
Glisemik indeksi düşük olan atıştırmalıklar arasında kuru kayısı da bulunmaktadır. Sindirim meselelerine iyi gelen, cilt problemlerini rehabilitasyon eden, tokluk hissi yaratan ve anemi meselesini ortadan kaldıran kayısıyı günde en az 5 adet harcamaya özen gösterin.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/938291-glisemik-indeksi-dusuk-atistirmaliklar

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.