Kavun, karpuz, erik, üzüm

22.03.2023
798
Kavun, karpuz, erik, üzüm

Kavun Anemi, böbrek ve safra kesesi taşları, basur ve ro­matizma! hastalıklarda tavsi­ye edilir. Glisemik endeksi 60 olduğu için şeker hastalarının sakınması, zayıflamak isteyenlerin ise dikkatli yemesi …

Kavun
Anemi, böbrek ve safra kesesi taşları, basur ve ro­matizma! hastalıklarda tavsi­ye edilir. Glisemik endeksi 60 olduğu için şeker hastalarının sakınması, zayıflamak isteyenlerin ise dikkatli yemesi gereken bir besindir. Tenin yenilenmesini süratlendirir. Ba­ğırsakları yumuşatıcı ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Karpuz
% 95 oranında su ihtiva eden, sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir gibi muhtelif mineraller bakımından zen­gin bir yiyecek maddemizdir.

Glisemik endeksi yüksek 75 olduğu için zayıflamak isteyenlerin ve şeker hastalarının uzak durması gerekir. Böbrekleri çalıştırma, taş düşürme ve kanı arınma gibi tesirlere sahiptir.

Erik
Yeşil, sarı ve kırmızısı ile sofralarımızın lezzetli meyvesi erik, vü­cut akışkanlarının yeterli oranda olması, asapların uyarımı ve adale doku­sunun çalışması için zorunlu olan potasyum bakımından çok zen­gindir.

Üzüm
Bol çeşidi ile hem taze hem de ku ru olarak yenebilen üzüm, çok güzergahlı tesiri olan verimli bir meyvedir.
Üzüm kanı arttırır, kalbi, mideyi ve bağırsakları kuv­vetlendirir. Böbreklerin iyi çalışmasına dayanakçı olur. Beden ve beyin bitkinli­ğuna iyi kazanç. Dinamiklik, canlılık ve enerji verir. Yüksek oranda şeker ihti­va ettiği için, şeker hasta­larının ve perhiz yapanların uzak durması gerekir.

Eriğin yaş ve kuru hallerinde bol B vitaminleri bulunur. Kapsadığı madenî maddeler ile asap sistemimiz için çok fay­dalıdır. Ayrıca, idrar söktürücü, yumuşaklık verici ve ka­raciğeri çalıştırıcı tesirleri vardır. Bol demir ihtiva ettiği
için anemiye iyi kazanç. Glîsemik endeksi düşüktür. Erik potasyum ve A vitaminleri açısından da zengindir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.