Kuşkonmazın verimleri saymakla bitmiyor

03.12.2022
1.121
Kuşkonmazın verimleri saymakla bitmiyor

Kuşkonmazın insan sıhhatine yaptığı katkı saymakla bitmiyor.

Kuşkonmazın Yiyecek Bedelleri

Kuşkonmaz aynı zamanda magnezyum, fosfor, selenyum, çinko, sodyum, demir, bakır, kalsiyum ve mangan gibi mineraller açısından zengin bir kaynaktır. C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini, tiamin ve niasin gibi vitaminler de bu bitki içerisinde yeterli miktarda bulunur.

*Kalori içeriği: 44 kalori
*Protein içeriği: 4.65 gram
*Su içeriği: 165.00 gram
*Çözünür lif içeriği: 1.15 gram
*Çözünmez lif içeriği: 1.75 gram
*Perhiz lif içeriği: 2.85 gram
*Karbonhidrat içeriği: 7.60 gram
*Tekli yağ asitleri: 0.02 gram
*Doymuş yağ miktarı: 0.12 gram
*Çoklu yağ asitleri: 0.23 gram

Kuşkonmazın Sıhhate Verimleri 

-Kalp Sıhhati:

Kuşkonmaz sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için gerekli olan folik asit kapsar. Günde üç kez çiğ bal ile az miktarda kuşkonmaz suyunu karıştırıp içmek, cılız kalbi kuvvetlendirir.

-Natürel İdrar Söktürücü:

Potasyum açısından zengin iken, düşük miktarda sodyum kapsar. Asparagin sınan aktif bir amino asit ile birlikte içindeki mineraller sayesinde etkili bir diüretik ilaç haline kazanç. Bu sebeple adet evveli şişkinlik gidermede çok faydalıdır. Ayrıca asaplık, bitkinlik ve bunalım rehabilitasyonunda takviyeci olur.

-Artirit, romatizma, adet yarıyıllarında seçim edilmeli

Tarihsel olarak kuşkonmaz artirit ve romatizma gibi şişkinliklerin rehabilitasyonunda kullanılmıştır ve PMSa adet evveli belirti bağlı su bir araya gelmesine ödem da iyi gelebilir.

-Hamileler ve çocuk yapmayı düşünenler bolca yemeli

Özellikle hamile kalmayı düşünüyorsanız veya gebeliğin erken düzeylerindeyseniz kuşkonmazı öğünlerinizden eksik etmeyin. Çünkü kapsadığı folat hücrelerin düzgün parçalanması için gereklidir. Folat olmazsa fetüsün asap sistemi hücreleri düzgün şekilde ayrılmaz. Hamilelikte eksik folat tüketiminin muhtelif doğuştan sakatlıklara yol açtığı tanımlanmıştır.

-Sağlıklı Bağırsak Florası:

Bitkisel mineraller açısından zengindir. Ayrıca hazmedemeyen bir karbonhidrat olarak adlandırılan inulin kapsar. Ancak kalın bağırsakta yaşayan Bifidobacteria ve Laktobasillerin gibi bazı sıhhate yararlı bakteriler bu karbonhidrattan beslenir. Dolayısıyla kuşkonmaz yiyerek inülin alımı, hasarlı bakterilerin gelişimini önleyen yararlı bakterilerin rakamını artırır.

-Doğum Kusurlarıyla Savaş:

Folat tekrar buradaki en ehemmiyetli etkenlerden biridir. Sağlıklı folat alımı olmadan, bir fetüsün asap sistemi hücreleri düzgün dağılınamaz. Bu sebeple folat alımı spina bifida gibi doğum kusurlarına eksiltmeye takviyeci olur ve bir yenidoğanın düşük doğum ağırlığı kaderini eksiltir.

-Böbrek ve gut hastaları daha az tüketmeli ya da tamamen kesmeli

Böbrek meseleyi veya gut problemleri olan kişilerin kuşkonmaz gibi pürin kapsayan yiyecek tüketimlerini kısıtlamaları veya kesmeleri gerekir. Pürinden çabuk etkilenen kişilerin bu maddeyi çok almaları sağlık meselelerine yol açar. Bedende fazla pürin birikimi fazla ürik asit birikimine yol açar. Ürik asitle iletişimli meselelerin iki misali ise gut hastalığı ve böbrek taşı yaradılışıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.