Tesadüf sonucu cilt kanseri aşısı bulundu

29.04.2023
678
Tesadüf sonucu cilt kanseri aşısı bulundu

Laborantın sakarlığı, cilt kanseri aşısının bulunmasına yol açtı. Amerika Birleşik Devletleri, Chicago’daki Rush Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, cilt kanseri hastaları için umut oldu. Üniversitenin tıp merkezinde misyon yapan …

Laborantın sakarlığı, cilt kanseri aşısının bulunmasına yol açtı.

Amerika Birleşik Devletleri, Chicago’daki Rush Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, cilt kanseri hastaları için umut oldu. Üniversitenin tıp merkezinde misyon yapan Dr. Howard Kaufman, ilerlemiş melanoma hastaları için bir aşı geliştirdiklerini açıkladı.

İngiltere’de muayenehane olarak sınanan aşının, bazı hastalardaki çok ileri evre melanomayı dahi rehabilitasyon etmeyi muvaffak olduğunu belirten Kaufman, “Bu sayede her sene binlerce hayat kurtulabilir” diye konuştu.

Söz mevzusu aşı, beklenmedik bir rastla neticeyi keşfedildi. Başta genital uçuk rehabilitasyonu için geliştirilen aşı, laboratuvar takımından birinin yanılgısı neticeyi, içinde melanoma hücreleri bulunan kaba damlatıldı. Analistler, kapta bulunan hücrelerin can verdiğini fark edince, coşkuyla çalışmaya koyuldu ve çalışmaların kapsamını genişletti. Neticede ortaya, cilt kanseri rehabilitasyonunda çığır açan bu aşı çıktı.

Aşının sınamalarına katılan 50 metastaslı melanoma hastasından sekizi tamamen iyileşti, dördü ise kısmi olarak rehabilitasyona yanıt verdi. Oysa melanomanın son düzeylerinde bulunan hastalar, hastalık bedende atlama yaptığı metastas takdirde genellikle yalnızca altı ay yaşayabiliyor. Ur hücrelerine saldırıp sıhhatli hücrelere hasar vermeyen aşı, aynı zamanda bedenin ten kanseriyle çabasını da kuvvetlendiriyor. Lisans mevzusunun seri bir biçimde halledilebilmesi halinde, aşının beş sene içinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://haberturk.com/saglik/haber/507238-tesaduf-neticeyi-cilt-kanseri-isyankarsı-bulundu

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.