Kalfadan eczacı olmayacak

29.01.2023
952
Kalfadan eczacı olmayacak

Sağlık Bakanlığı eczaneler ve eczacılara ait yeni tertip etmeler yaptı. İşte o farklılıklar. 2013 ve sonrasında eczacılık fakültesine girenler mezuniyet sonrası hür eczane açmak veya sorumlu …

Sağlık Bakanlığı eczaneler ve eczacılara ait yeni tertip etmeler yaptı. İşte o farklılıklar.

2013 ve sonrasında eczacılık fakültesine girenler mezuniyet sonrası hür eczane açmak veya sorumlu müdür olmak isterse bir sene zamanla takviyeci eczacı olararak çalışacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında İdaremelik ile 2012′de çıkarılan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un uygulamasına müteveccih tertip etmeler getirildi.

İdaremelikle kanundaki eczacılık hizmetleriyle alakalı belirleme de göz önünde bulundurularak, eczacı, eczacılık gibi kavramlar belirlendi, eczacıların görev ve mesullükleri tanımlandı.

“Takviyeci eczacı” tanımı getirilen idaremeliğe göre, 2013 ve sonrasında eczacılık fakültesine girenler, mezuniyet sonrası hür eczane açmak veya sorumlu müdür olmak isterse bir sene zamanla takviyeci eczacı olarak çalışacak.

Eczane açmak, işletmek ve ecza ambarı sorumlu müdürlüğü yapmak için eczacı olma koşulu getirildi.

Popülasyona göre eczane
Yeni eczaneler popülasyona göre açılacak. Hür eczane rakamları, ilçe hudutları içindeki popülasyona göre en az üç bin beş surat bireye bir eczane olacak biçimde tertip edilecek.

Eczanelerin aynı ilçe içerisindeki nakillerinde popülasyona göre eczane açılması kriteri uygulanmayacak. Hiç eczanesi olmayan mesken ünitelerinde popülasyon kriterine bakılmaksızın bir eczanenin açılmasına izin edilecek ancak bu biçimde açılan eczanenin başka yerlere naklinde popülasyon kriteri işletilecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Müesseseyi tarafından her sene eczane açılması uygun olan ilçeler ve açılabilecek eczane rakamları Türkiye İstatistik Müessesesinin açıkladığı popülasyon bilgileri temel alınmak suretiyle tanımlanacak ve senede en az iki defa Müessese’un resmi internet sitesinde duyuru edilecek.

Eczane açmak isteyen eczacılar, Müessese tarafından duyuru edilen yerler için müracaat etecek. Bu müracaatlarda en fazla yirmi beş seçim yapılabilecek.

Müessese eczacının yerleştirme puanı ve seçim sıralamasını göz önüne alarak yerleştirme yapacak. Müracaat yapan eczacılardan yerleştirme puanı azami olanlar eczane açma hakkı kazanacak.

Eczacının eczanede bulunma lüzumluluğu
İdaremelikle eczacının eczanede bulunma lüzumluluğu ve sorumlu müdür ceddilmesi gereken gidişatlar da tanımlandı.

Eczanenin hizmet verdiği saatlerde sorumlu müdür eczacı, varsa ikinci eczacı ve takviyeci eczacılar görevi başında bilfiil bulunacak.

Hastalık ve değişik bahanelerle eczanesinden 24 saatten fazla zamanla parçalamak zorunda kalan eczacı veya sorumlu müdür, keyfiyeti şehir veya ilçe sağlık müdürlüğüne yazıyla veya kayıtlı elektronik postayla bildirecek.

Bu zaman 15 güne kadar devam edecekse eczaneye varsa ikinci eczacı ya da takviyeci eczacı, yoksa şehir sağlık müdürlüğüne bildirilmek şartıyla eczanesi bulunmayan bir eczacı, yoksa muvafakatı alınarak mahallin hür doktoru gözaltı edecek.

İkinci eczacı ve takviyeci eczacı
İdaremelikle ikinci eczacı ve takviyeci eczacı çalıştırılmasına ait usul ve temeller de tertip edildi.

Buna göre senelik katma değer aidatı hariç üç milyon Türk lirası ve üzerinde ciro yapan hür eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılması lüzumlu hale getirildi.

Takviyeci eczacı olarak çalışmak isteyenler, çalışabileceği eczaneyi kendisi tanımlayabilecek. Aksi halde bölge eczacı odasına müracaat etecek.

Eczacı odası başvuru sırasını dikkate alarak yerleştirmeyi yapacak.

Her senenin nisan ayında Türk Eczacıları Birliği tarafından eczanelerin, senelik satış hasılat vaziyetleriyle senelik karşılanan reçete adetlerine göre dağılımları Müessese’a ve alakalı eczacı odasına bildirilecek.

Cirosu Türkiye İlaç ve Tıbbı Aygıt Müessesesince tanımlanan limitin üzerinde olan eczaneler, kendilerine müracaat etilmesi halinde takviyeci eczacı çalıştırmak zorunda.

Takviyeci eczacı otuz gün içerisinde işe başlatılacak ve şehir sağlık müdürlüğüne bildirilecek. Takviyeci eczacı çalıştırma mevzusunda kriterleri yakalayan ancak bundan imtina eden eczacı, şehir sağlık müdürlüğü tarafından uyarılacak ve otuz gün zaman verilecek.

İhtara karşın mükellefliğini yerine getirmeyen eczacının ruhsatı otuz gün zamanla askıya alınacak.

İdaremelikle ayrıca üniversite sağlık kurumularında eczane açılması şehir sağlık müdürlüğünün iznine bağlandı.

Yalnızca sokak ve cadde üstlerinde

İdaremelikle eczane olarak kullanılacak yerlerin özellikleri ve bu yerlere ait değişik hususlar lüzumlar da göz önünde bulundurularak yine tertip edildi.

Buna göre hür eczaneler ulusun özgürce girip çıkabildiği yerlerde, bağımsız dükkanlarda açılacak.

Havaalanları, limanlar, otogarlar ve tren garlarında açılanlar dışında cephe ve kapıları belediyelere ait sokak ve cadde üzerinde bulunacak.

Eczaneler aydınlık, rutubetsiz ve havası bol olacak, tabanları hijyen şartlarına uygun, kolay arınılabilir malzemeyle döşenecek. Hastaların bekleme yerleri eczanenin giriş katında bulunacak.

Yeni açılacak eczaneler için yapı ruhsatı veya yapı kullanım izin evrakı istenecek, 35 metrekareden ufak olamayacak, aynı şehir ve ilçe içindeki başka bir eczaneyle aynı adı taşıyamayacak.

Eczanelerin önüne, sokak ve caddelere portatif veya totem tabela, afiş ve eşi haksız rekabet oluşturacak tabela ve cisimler konulamayacak, sergenlere ürün tanıtımı emeliyle levha veya duyuru yapıştırılamayacak.

İnternetten satış yasak
Eczanelerde sadece hekim, diş hekimi, baytar hekim ve ziraat mühendisi tarafından yazılan reçeteler kabul edilecek. E-reçeteler dışında, internet, faks, telefon, kurye, kurulcu ve eşi yollarla eczanelere gelen reçeteler kabul edilmeyecek.

Eczacılar, kendilerine reçete sevk edilmesi için her ne biçimde olursa olsun müesseseler, hekimler, değişik sağlık müessese ve kuruluşları veya üçüncü bireylerle sarih veya saklı iş birliği yapamayacak, simsar, kurye personeli ve eşi yönlendirici personel bulunduramayacak, reçete toplama veya manipülasyon yapamayacak, bu yollarla gelen reçeteleri kabul edemeyecek.

İlaçlar, nebatsal tıbbi ürünler, tıbbi emelli perhiz besinler ve özel tıbbi emelli bebek mamaları internet veya başka rastgele bir elektronik civarda satılamayacak, eczane eczacıları ve eczaneler ismine internet sitesi açılamayacak.

Eczanelerden zehirli ve müessir maddelerle ilaçların toptan satışı yapılamayacak, eczaneler ihalelere giremeyecek. Eczaneler arası ilaç değiş tokuşu toptan satış sayılmayacak ancak ilaç değiş tokuşu yalnızca aynı şehir içerisinde faaliyet gösteren eczaneler arasında yapılabilecek.

“İlk defa eczacı ve eczanenin tanımı yapıldı”

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, idaremelikle alakalı Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ilk defa eczacılığın, eczacının ve eczanenin tanımının yapıldığını söyledi.

Tertip Etmede ilk defa eczacının “sağlık iş üyeyi” olduğunun sarih bir biçimde yer aldığını vurgulayan Kızılay, ayrıca ilacın tanımının yapıldığını, eczacının görev ve yetkisinin de belirtildiğini kaydoldu.

Eczane açma kriterinin de yine tertip edildiğini anlatan Kızılay, eczanelerin kesinlikle sokak ve cadde üzerinde açılacağına sözlerine ilave etti.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://sozcu.com.tr/2014/saglik/kalfadan-eczaci-olmayacak-486386/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.