Serinlerken hastalanmayın

16.02.2023
837
Serinlerken hastalanmayın

Deniz ve havuz neşeniz kabusa dönüşmesin… Bunaltıcı sıcakların tesirli olduğu günlerde ferahlamak ve gevşemek emeliyle seçim edilen havuz ve deniz sevincinin, dikkat edilmezse birçok hastalığa neden …

Deniz ve havuz neşeniz kabusa dönüşmesin…

Bunaltıcı sıcakların tesirli olduğu günlerde ferahlamak ve gevşemek emeliyle seçim edilen havuz ve deniz sevincinin, dikkat edilmezse birçok hastalığa neden olabileceği bildirildi.
Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği CİSED Başkanı Dr. Cem Keçe, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, havuzların, özellikle yaz aylarında insanların ortak kullanım alanı olduğunu belirterek, bazı havuzların hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.

Keçe, havuzlardan berişen hastalıklar arasında karahumma, hepatit A ve E, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan mikroplar, göz, kulak, btümörün ve boğaz enfeksiyonları ile mantar, uyuz, impetigo gibi ten hastalıklarının sayılabileceğini kaydoldu.

Berişici hastalıklardan korunulması için su sirkülasyonu fazla olan, periyodik kimyevi ve fiziksel paklik harekâtlarının umursamama edilmediği yüzme havuzlarının seçim edilmesi gerektiğini belirten Keçe, şöyle konuştu:
”Yeterince arınılmayan havuzlar ve lekelilik seviyesi yüksek sahiller riskli olabilir. Yüzme havuzunda basmakalıp klor seviyesi 0,8 mg/lt seviyesinde olmalı ve çok iyi çalışan filtreleme sistemi bulunmalıdır. Hepatit A ve B aşısı olmayan çocuklar havuza sevk edilmemeli. Havuz kenarlarında besin yenilmemeli ve sigara içilmemeli. Ateşli hastalık veya ishal hadisesi geçirilirken havuza girilmemeli. Bone kullanılmalı. Suya tükürülmemeli.”

Bazı sağlık meselelerine yol açabileceğinden dolayı ıslak mayoyla oturulmaması ve yeterince kurulanması gerektiğini kaydolan Keçe, şunları söyledi:
”Havuzda su yutmamaya dikkat edilmeli, kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanılmalı. Ciltte sıyrık veya kesik varsa yüzme sonrasında su ve sabunla arınılmalı. Göz enfeksiyonlarının önlenmesi için su altı gözlüğü veya maskeleri kullanılmalı. Çocukların havuzlara tuvaletlerini yapmaları yasaklanmalı, lağım karışan alanlara yakın bölgelerdeki denizlerde yüzülmemeli.”

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=86947&cat=220&dt=2008/07/21

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.