Kanser hastasına kablosuz internet kullanma ihtarı

02.12.2022
1.142
Kanser hastasına kablosuz internet kullanma ihtarı

Aman dikkât! Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, kablosuz internet kullanımının kanser hastaları üzerindeki tesiriyle alakalı bir araştırma yaptıklarını …

Aman dikkât!

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, kablosuz internet kullanımının kanser hastaları üzerindeki tesiriyle alakalı bir araştırma yaptıklarını belirtti. Takribî bir sene evvel başladıkları araştırma kapsamında farelerden aldıkları kan kanserli hücreleri 1, 2, 12 ve 24 saat vakitle ışınıma maruz vazgeçtiklerini anlatan Prof. Nazıroğlu, daha sonra her kategoriden birer misal alıp, analiz yaptıklarını kaydoldu.

KANSER ÇOĞALIYOR
Tahliller sonunda, kablosuz internetin yaydığı ışınlara maruz kalan kanserli hücrelerin daha da arttığını tespit ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, “Kanser hastalarının konutlarında kablosuz internet bulunuyorsa, bundan belirgin bir biçimde hasar göreceği, hücreler üzerinde yaptığımız çalışmayla bilimsel olarak ispatlandı. Işınıma maruz kalan kanserli hücrelerin ne kadar maruz kaldılarsa o kadar arttığını gördük’’ dedi. Çalışma neticelerini Çin, Fas ve Edirne’de tertip edilen biyofizik kurultaylarında paylaştıklarını kaydolan Prof. Nazıroğlu, çalışmanın beynelmilel alanda büyük alaka gördüğünü anlattı. Kanserli hastaların kablosuz internet etrafından uzak durması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Nazıroğlu, kanser hastalarının rehabilitasyonlarının da bu süreçten negatif etkileneceğine dikkati çekti.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/691811-kanser-hastasina-kablosuz-internet-kullanma-uyarisi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.