Hiperaktif çocuklara balık yağı

28.02.2023
866
Hiperaktif çocuklara balık yağı

Omega-3 yağ asidi, dikkat yetersizliği için de öneriliyor Hiperaktif çocuklarda, Omega-3 yağ asidi içerikli şuruplar, rahatsızlığın giderilmesinde bereket sağlıyor. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati Anabilim …

Omega-3 yağ asidi, dikkat yetersizliği için de öneriliyor
Hiperaktif çocuklarda, Omega-3 yağ asidi içerikli şuruplar, rahatsızlığın giderilmesinde bereket sağlıyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati Anabilim Dalı Öğretim Azası Hasan Koç, ”özellikle hiperaktivite kollanan çocuklarda, Omega-3 yağ asidi içerikli şuruplar, rahatsızlığın giderilmesinde büyük bereket sağlıyor. Bunu hastalarımızda net bir biçimde gözlemliyoruz” dedi.

Gebelik sırasında balanslı beslenmeyen annelerin çocuklarında vitamin ve mineral yetersizliğine bağlı olarak bazı rahatsızlıklar görüldüğünü de söyleyen Koç, ”gebelik ya da bebeklik yarıyılında, beyinsel gelişim için zorunlu vitamin ve mineralleri alamayan çocuklar için, Omega-3 yağ asidi yardımı önerilmekte” dedi.

“Faydalı olduğu bir başka rahatsızlık ise dikkat yetersizliği”

Omega-3′nam balık yağında bulunduğunu belirten Koç, “bu vitamin grubunun faydalı olduğu bir başka rahatsızlık ise ilköğretim çağındaki çocuklarda sıkça görülen dikkat yetersizliği” dedi.

Şurupların kumpaslı kullanımının dikkat toplama eforluğunu eksilttiğini de söyleyen Koç, “bu şuruplardan, 1-6 aylık bebeklere günde bir çay kaşığı, 7-12 aylık bebeklere bir tatlı kaşığı, bir yaş üzeri çocuklara ise bir yemek kaşığı içirilebilir. Söz mevzusu ilaçların, hekim himayesinde kullanılmasında bereket var” diye konuştu.

“Avrupa’daki araştırmalar büyümeyi ortaya koyuyor”

Türkiye’de Omega-3 yağ asidi kullanımıyla alakalı bilimsel bir araştırmanın yapılmadığını da vurgulayan Koç, “Avrupa’da yapılan araştırmalar, vitamin-mineral yetersizliği tespit edilen çocukların, Omega-3 yağ asidi verilmesiyle beyinsel büyüme gösterdiğini ortaya koyuyor” dedi.

Koç, vitamin bileşeninin, tüm yaş grupları tarafından da kullanılabileceğini söyledi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.