Hemen herkesin sorunu: Baş ağrısı

11.05.2023
640
Hemen herkesin sorunu: Baş ağrısı

Ağrı sürükleyenler takati ilaçlarda arıyor ancak bu da tehlikeli… Akdeniz Üniversitesi AÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Babür Dora, suratlarca çeşit …

baş ağrısı

Ağrı sürükleyenler takati ilaçlarda arıyor ancak bu da tehlikeli…

Akdeniz Üniversitesi AÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Babür Dora, suratlarca çeşit baş ağrısı bulunduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Babür Dora, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, suratlarca çeşidi olan baş ağrılarını iki grupta değerlendirdiklerini belirtti.

Birinci grubun genetik geçişli migren ile gerilime bağlı baş ağrıları, ikinci grubun ise hastalık neticeyi oluşan baş ağrıları olduğunu ifade eden Dora, çalışanlarda en sık görülen baş ağrısının, yoğun iş temposu, kasvet ve stres neticeyi ortaya çıktığını söyledi.

Dora, özellikle 20 ile 50 yaş arasındaki grupta gerilime bağlı bu çeşit ağrıların yüksek olduğunu kaydoldu.

Eğitim şartlarının ağırlığı ve imtihanlar sebebiyle ilkokul çağındaki çocuklarda da strese bağlı baş ağrılarının çoğaldığına işaret eden Dora, ”Çocuklara imtihanlar sebebiyle büyük yük bindiriliyor. Stresten sıkılan çocuklarda da baş ağrısı görülüyor. Yetişkinler streslerini ifade edebiliyorlar ama çocuklar stresli olduklarını ifade edemedikleri için baş ağrısından şikayet ediyorlar” dedi.

Doç. Dr. Babür Dora, suratlarca çeşit baş ağrısından en sık görülenin migren olduğunu söyledi. ”Türkiye’de 5 bayandan ve 15 erkekten birinde migren olduğunu” bildiren Dora, migreni olan şahısların, basmakalıp insanların aksine ışık, ses ve kokudan rahatsız olduklarını anlattı. Dora, migrenli şahısların bazı ilaçlar sayesinde yaşam niteliğinde çoğalış sağlanabildiğini vurguladı.

Devamlı ağrı kesici ilaç kullanmanın bağımlılık yapabileceğini ifade eden Dora, baş ağrısında hemen ilaç kullanmak yerine ağrının sebebinin tanımlanması gerektiğini söyledi.

”Bir birey 10 günden fazla ağrı kesici ilaç kullanıyorsa o birey ilaç bağımlılığına gidiyor demektir” diyen Dora, başı üç günden fazla ağrıyanlar kesinlikle nöroloğa tetkik olmaları gerektiğine sözlerine ilave etti.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=78852&cat=220&dt=2008/06/06

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.