Sigara ve içkiyi vazgeçebilirsiniz

29.11.2022
1.146
Sigara ve içkiyi vazgeçebilirsiniz

Ramazan ayının alkol ve sigara gibi makûs alışkanlıklardan kurtulmak için fırsat olarak değerlendirilebileceği bildirildi. Oruç yakalayan bağımlıların rehabilitasyonla bırakmaya çalıştıkları içki ve sigaradan, Ramazan’da bir müddet …

Ramazan ayının alkol ve sigara gibi makûs alışkanlıklardan kurtulmak için fırsat olarak değerlendirilebileceği bildirildi.

Oruç yakalayan bağımlıların rehabilitasyonla bırakmaya çalıştıkları içki ve sigaradan, Ramazan’da bir vakit de olsa uzaklaştıklarını ifade eden uzmanlar, “Ramazanda bir ay vakitle içki almayan birey, sigarayı da eksiltirse, bu cins makûs alışkanlıklarından kurtulabilir” dediler. Alkol içmenin eksildiği Ramazan ayında, içkiden uzak durmanın daha kolay olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Ramazan’da, istemlerini sınayan şahıslar, buna yeni bir istem katarak, içki ve sigaradan da uzak durabilirler. Birey Ramazan’dan sonra da kendisini hakimiyet ederek, alkollü yerlerden uzak durup, bu cins makûs alışkanlıklarını bırakabilir” diye konuştu.

Bu arada, Ramazan ayında her istikametiyle bedenini dinlendiren şahsın, içki ve sigaradan kurtulmak için bunu fırsat olarak kullanabileceğine dikkati sürükleyen uzmanlar, bu yarıyılda içki almayan şahısların, içkiyi bırakmayıp yalnızca ara verdiklerini, sigarayı da akşamları içtiklerini belirttiler. Bağımlıların içkiyi ve sigarayı vazgeçebilmesi için uzman doktora müracaat etmeleri gerektiğini korunan uzmanlar, “Ramazan’ı mazeret edip, ‘Bundan sonra da içmeyeceğim’ diyen şahısların rehabilitasyonla desteklenmesi gerekir. Hastaların bağımlılık gidişatlarına göre ilaç rehabilitasyonları kullanılıyor. Şahsın, Ramazan ayında, rehabilitasyona başlaması, bu cins bağımlılık yapan alışkanlıklarından kurtulmasını kolaylaştırır” dediler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.