Siz bütün sorumluluğu almalısınız

01.05.2023
611
Siz bütün sorumluluğu almalısınız

Sıradan bir hekimden kıymetli tavsiyeler dinlemeyi beklemeyin. Hekimler genelde destekçi olmazlar, hasta randevusunu takip için koşturur dururlar. HMO’da vaziyet özellikle böyledir, çün­kü her vizite için …

Sıradan bir hekimden kıymetli tavsiyeler dinlemeyi beklemeyin. Hekimler genelde destekçi olmazlar, hasta randevusunu takip için koşturur dururlar. HMO’da vaziyet özellikle böyledir, çün­kü her vizite için çok az para alırlar ve her gün muhtemel oldu­ğu kadar çok hasta görmeye zorlanırlar. Hekiminiz kendisine en az sizin kadar makûs bakıyordur ve en az sizin kadar sağlık­sız, hatta belki de daha makûs bir biçimde besleniyordun Bu kitabı okuduktan sonra, siz ona destekçi olup, onun sağlığını düzeltebilir ve erken vefatını engelleyebilirsiniz. Hekimler tüm zamanlarını ve tüm eforlarını harcasalar da, verdikleri tav­siyeler, istisnasız olarak fayda sağlamayacak kadar ılımlı ol­maktan öteye gidemiyor.

Boston’daki Massachusetts hastanesinden Dr. Randall S. Stafford ve David Blumenthal, farklı uzmanlık alanlarından 1521 Amerikalı hekime yapılan 30 bin hasta ziyaretinin kayıt­larını araştırmışlardır. Hekimlerin bu vizitelerin yüzde 50′sinde tansiyon ölçümü ve ancak yüzde 4.6′sında kolesterol derecesi ölçümü yaptıkları ortaya çıkmıştır. Hekimler, vizitelerin yüzde 5.8′inde nasıl kilo verilmesi gerektiğine dair tavsiyelerde bu­lunmuşlar, yüzde 3′namda ise hastalara sigarayı vazgeçme mevzu­sunda teklifler sunmuşlardır. Hekimler ortalamada kolesterolü düşürecek beslenmesel ya da değişik metamorfozlar için ziyaretlerin yüzde 4.3′namda, egzersiz için yüzde 11.5′inde tavsiyelerde bulunmuşlardır. Kardiyovasküler rahatsızlıklarla alakalı kayıtlar göz önüne alındığında, tipik neredeyse gereksiz diyetsel güzergah­lendirmeden ve egzersizden hemen hemen hiç bahsedilmediği görülmüştür.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.