Ayakta yiyip içmemeli

03.10.2023
183
Ayakta yiyip içmemeli

Midenin ayakta iken ve otururkenki pozisyonları birbirin­den farklıdır. Ayakta içilen içe­cek doğrudan on iki parmak bağırsağına geçer. Halbuki otu­rularak içilirse, önce midede bi­rikir, asitle karışarak …

Midenin ayakta iken ve otururkenki pozisyonları birbirin­den farklıdır. Ayakta içilen içe­cek doğrudan on iki parmak bağırsağına geçer. Halbuki otu­rularak içilirse, önce midede bi­rikir, asitle karışarak zararlı maddelerden arınır ve sonra on iki parmak bağırsağına geçer.

Fazla hava yutmak, daha çok, oturmadan hareket halin­de yemek yemeden kaynakla­nır. Hava yutmak asabi bir dav­ranış da olabilir. Koşuşturmalı,heyecanlı ve stresli durumlarda farkında olmadan hava yutan kişilerde, mide şişkinliği, hazımsızlık geceleri mide yanması, mide ağrısı ve kusma görülebilir. Bu se beplerle yemeklerimizi oturarak yememiz sağlığımız için oldukça önemlidir. Bunların dışında oturarak yemenin şu faydaları da var­dır:
Beynimiz ayakta yemeği, tat alma olarak değerlendirmez. Dola­yısıyla da sağlıklı bir doyma hissi oluşmaz.
Aslında sindirim için en iyi pozisyon bağdaş kurarak oturmaktır. Ülkemizde ve Hindistan’da pek çok kişinin geleneksel olarak bu pozisyonda yemek yemeleri boşuna değildir.

Besinleri ağızda fazla çiğnemek, sindirim fonksi­yonunun ağızda başlama­sın! sağlar; mide ve bağır­saktaki sindirim kolaylaşır.

Çünkü, besinleri yavaş yerken, tükürük salgısı içindeki enzimler karbonhidratlı besinlerin sindirilmesine yardımcı olur, Böylece be­sinler vücutta daha iyi kullanılır; fazlalıklar daha kolay dışarı atılır. Yavaş yemek, sindirim sisteminin, özellikle de mide fonksiyonları­nın bozulmasını engeller. Sahip olduğumuz nimetlerin kıymetini bi­lerek, saygı göstererek, yavaş bir şekilde ve oturarak yemek her bakımdan menfaatimizedir.

Yemek yerken, irademiz dışında bir miktar hava yutarız. Midede faz­la hava biriktiğinde şişkinlik hissi verir ve geğirmemize sebep olur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.