Erken ergenlik için tehlike

09.05.2023
648
Erken ergenlik için tehlike

Müddetinden evvel gelen ergenlik çocuğun boyunun kısa kalmasının ve psikolojik rahatsızlıkların sebebi.. Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, çocuklarda oldukça sık görülmeye başlayan erken ergenliğe, hormonlu besinlerin yanı …

Müddetinden evvel gelen ergenlik çocuğun boyunun kısa kalmasının ve psikolojik rahatsızlıkların sebebi..

Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, çocuklarda oldukça sık görülmeye başlayan erken ergenliğe, hormonlu besinlerin yanı gizeme, kullanılan plastik malzemeler, oyuncaklar, dudak boyasılar ve ojeler gibi nesnelerin de neden olduğunu bildirdi. Doç. Dr. Çetinkaya, “Tam bunlar bir nebze de olsa endokrin sistemini ve hormonal aktivasyonu bozucu unsurlar. Ve erken ergenliğe neden olabiliyorlar” dedi.

Çocuk Sıhhati ve Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, ANKA’ya yaptığı açıklamada, çocuklarda erken ergenliğin son yarıyıllarda sıkça görülmeye başladığını bildirdi. Doç. Dr. Çetinkaya, bu mevzuda cemiyetin çok fazla bilgi sahibi olmadığını ifade ederek “Çocuklarda erken ergenlik oldukça sık görülüyor. Bir kısmı gözden kaçıyor. İnsanlar öğrenmedikleri için hekime gelmiyorlar; hatta hekimler dahi tanı koymada güçlük sürükleyebiliyorlar” dedi. Erken ergenliğe hormonlu besinlerin yanı gizeme kullanılan malzemelerin de neden olduğunu belirten Doç. Dr. Çetinkaya, “Plastikler, oyuncaklar, dudak boyasılar, ojeler… Tam bunlar bir nebze de olsa endokrin sistemini, hormonal aktivasyonu bozucu ve bir biçimde bizim balansımızı etkileyici olan unsurlar. Ve erken ergenliğe neden olabiliyorlar” dedi. Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Çetinkaya şunları söyledi:

“Erken ergenlik, kızlarda göğüs gelişmesi, kıllanma ve ardından adet görme operasyonunun zamanından erken olması anlamına geliyor. Ki bu zaman anlamında dünyaca kabul edilen hudut 8 yaştır. 8 yaşından evvel şayet bir kız çocuğunda göğüslerde sihrime, genital bölgede kıllanma varsa, bir de kirletilme stilinde de olsa bir adet kanaması söz mevzusuysa bunun hemen araştırılması gerekiyor. Oğullarında da erken ergenlik yeniden genital bölgedeki kıllanmanın yanı gizeme yumurtalık ebatlarının muhakkak bir büyüklüğün üzerinde çıkması anlamına geliyor.”

ERKEN ERGENLİK DENKTİR PSİKOLOJİK ÖRSELENMELER VE KISA BOY
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, erken ergenliğin çocukta hem fiziksel hem de psikolojik güzergahtan tesirlerinin büyük olduğunu bildirdi. Ergenliğin erken başlaması vaziyetinde, çocuğun boyunun kısa kalacağını ifade eden Doç. Dr. Çetinkaya, “Ergenliğe erken giren çocukların boyu evvel uzun olur. Hatta bu ailenin de güzeline gider. Oysa kemikler süratli geliştiği için, o anda uzun boylu olan çocuğun uzaması erkenden durur ve değişik dostları onu gelip geçer. Başka Bir Deyişle son neticelerinden biri, erken ergenliğe giren çocuğun boyunun kısa kalmasıdır” dedi.
Çocuğa bir başka tesirinin ise psikolojik olduğunu bildiren Doç. Dr. Çetinkaya, “Bir başka ehemmiyetli tesiri ise psikososyal açıdan değerlendirilebilir. Çocukta psikolojik örselenmelere yol açabilir. 5-6-7 yaşında çocuğun göğüslerinin gelişmesi, hele hele adet görmesi onun psiko-sosyal olarak kaldıracağı bir şey değil” diye konuştu.

AYDA BİR YAPILAN İĞNE İLE ERKEN ERGENLİK REHABİLİTASYON EDİLİYOR
Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çocuğa negatif tesirleri olan erken ergenliği rehabilitasyonu muhtemel. Çocuk Sıhhati ve Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, çocuklarda belirtilerin görüldüğü anda hemen araştırılması gerektiğine işaret ederek, gerekirse bu erken başlayan ergenliğin durdurulması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Çetinkaya, “Bu tesirlerden kurtarmak için ayda bir yapılan bir iğnesi var. Bu iğneyle muhakkak bir yaşa gelene kadar, başka bir deyişle ergenliğin klasik olması gereken yaşa kadar durduruyoruz. Sonra ergenlik tekerrür başlıyor” dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=80605&cat=220&dt=2008/06/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.