Hastalıkların işaretleri

25.02.2023
801
Hastalıkların işaretleri

Uzmanlar bedeninizdeki her uzvun gerçeğinde hasta olmadan evvel size işaretler verdiğini söylüyor. Ehemmiyetli olan ise bu işaretlerin ne anlama geldiğini bilmek. Gözler Katarakt gözlerde en sık görülen hastalıklardan bkocamandır …

Uzmanlar bedeninizdeki her uzvun gerçeğinde hasta olmadan evvel size işaretler verdiğini söylüyor.

Ehemmiyetli olan ise bu işaretlerin ne anlama geldiğini bilmek.

Gözler
Katarakt gözlerde en sık görülen hastalıklardan bkocamandır ve yaş ilerledikçe âmâlığa yol açabilir.

Yapmanız gerekenler
Sebze ve meyve
Renkli sebze ve meyvelerden yemenizde verim vardır;zira bu besinler, gözlerde oluşan zararı gideren lütein ve zeaxanthin adlı iki antioksidan maddeye sahiptir. Özellikle de katarakt ve göz bozukluğuna karşı gözetici olan bu maddeler mısır ve portakalda bulunur.Düzenli olarak göz hakimiyetine gitmeli ve gözünüze toz kaçmasını önlemelisiniz.

Beyin
Beynin yüzde 75’i sudur ve susuzluk sonunda en çok etkilenen uzuv beyindir.

Yapmanız gerekenler
Karbonhidrat
Beyin karbonhidratların yakılmasıyla üretilen glikozla çalışır. Karbonhidrat noksanlığı konsantrasyon ve ihtar yetersizliğine neden olur. Bu sebeple günde en az 100 gram karbonhidrat almak gerekir. Bunun için de meyve, sebze, bütün hububatlı besinler ve az yağlı besinler harcanmalı.

Balık
Haftada iki ya da üç kere balık yenmesi büyük ehemmiyet taşıyor; zira balık omega 3 zenginidir; omega-3 beyin hücrelerinin ve kimyevilerin hakimiyetini sağlar. Balık yiyen bireyin bunalıma ya da migrene tutulma tehlikeyi oldukça düşüktür. Özellikle somon, tuna ve sardunya gibi soğuk balıkları yenmesi çok bereketlidir.

Egzersiz
Yapılan araştırmalar kardiyo egzersizi yapanların kavrama hünerinin, egzersiz yapmayanlara oranla çok daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Ağız
Dudak teni ultraviyole ışınlarından gözeten melanin bakımından cılızdır, bu sebeple güneş ışınlarından çok daha fazla etkilenir.

Vitamin
B2 vitaminine sahip gıdaları kesinlikle harcamalısınız; zira bu vitamin dudak kenarında ve çevresinde çıkan uçuk ve yaralardan korunmanızı sağlar. B vitamini yağsız süt, koyu yeşil sebzeler ve hububatlı gıdalarda bulunur.

Sigara
Yapılan araştırmalar sigara içenlerin gırtlak kanserine tutulma tehlikesinin daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bu sebeple sigaradan uzak durmalısınız.

Milliyet

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52838&cat=220&dt=2008/01/25

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.