Hedef belirleyerek kendinizi kontrol edin

22.05.2023
609
Hedef belirleyerek kendinizi kontrol edin

Hakikatçi ve elastik olun; damak zevkinizin yeni besinlere alışması için zaman tanıyın. Tutumunuzu değiştirmek başa­rınızın simdir. Bununla birlikte, ılımlı olmak, kendimizi zehir­leyip, bedenimize makûs davranıp …

Hakikatçi ve elastik olun; damak zevkinizin yeni besinlere alışması için zaman tanıyın. Tutumunuzu değiştirmek başa­rınızın simdir. Bununla birlikte, ılımlı olmak, kendimizi zehir­leyip, bedenimize makûs davranıp sonra da kendimizi kabahatli sezmek demek değildir. Ilımlı olmak, programın dışına çıktığınızda hemen derlenmektir. Kimilerimizin haftada bir ya da ayda iki kere kaçamak yapmaya lüzumu vardır. Bu kaça­makları tasarladığınız giderekmelere uyun. Arada sırada kaça­mak yapmak, sonrasında hemen programa dönerseniz ve en azından bir hafta süresince bir kaçamak yapmazsanız mesele değildir.

Bir Hayli diyetisyen yalnızca minik farklılıklar önerirler, şayet metamorfozlar çok radikal olursa, perhiz yapanların tamamen vaz­geçip hiçbir hasılatları olmayacağından korkarlar. Buna bütüne­men karşıyım. On yıllık deneyimime göre, ilk altı hafta bütün bir eforla tasarıyı uygulamaya başlayan bireylerin, aylar süresince tasarıya sadık kalma ve istenilen neticelere erişme oranı daha yüksektir. Tasarıyı yavaş yavaş uygulamaya çalışanların, evvelki yeme biçimlerine dönme ihtimali daha fazladır. Yavaş adaptas­yonu sınayanlar, daha önceki alışkanlıkları ve sıhhatli perhiz arasında bir ileri bir geri yo-yo gibi gidip kazançlar. Başkalaşım güçtür. Bir kere başlamışken neden daha aşırısına gayret edip istediğiniz neticelere süratli ve kalıcı olarak kavuşmayasınız?

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.