Sütsüz çikolata sağlığa yararlı

22.05.2023
450
Sütsüz çikolata sağlığa yararlı

İtalyan hekimler, sütsüz çikolata yemenin, şeker hastalığı ve kan tazyikinin hakimiyetine destekçi olabileceğini bildirdi. Uzmanlar yeniden de genelde az çikolata yenmesi çağrısı yaptılar. L’Aquila Üniversitesi’nde yapılan …

İtalyan hekimler, sütsüz çikolata yemenin, şeker hastalığı ve kan tazyikinin hakimiyetine destekçi olabileceğini bildirdi. Uzmanlar yeniden de genelde az çikolata yenmesi çağrısı yaptılar.

L’Aquila Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, 15 gün süresince her gün 100 gram çikolata yemenin, kan tazyikini eksilttiği ortaya çıktı. 15 şahıs üzerinde yapılan araştırmada ayrıca çikolata yemekle, bedenin şeker metabolize etme becerisinin çoğaldığı tanımlandı. Şeker metabolizasyonunun düşük olması, şeker hastası bireylerin meselelerinden biri. Araştırmanın enteresan bir yanı ise beyaz çikolata yendiğinde aynı neticelere erişilmemesi. L’Aquila Üniversitesi’nden Dr. Claudio Ferri, sütsüz çikolatanın yararlarına rağmen, insanlara dikkatli olmaları çağrısında bulunuyor. Ferri, sütsüz çikolatanın, antioksidenin yanı gizeme çok ölçüde yağ ve kaloriyi de bünyesinde bulundurduğunu söylüyor. Ferri’ye göre, perhizlerine azıcık çikolata da ilave etmek isteyen bireylerin, kesinlikle değişik besinlerden keserek kalori fazlalarnı vermeleri gerekiyor. İtalya’daki araştırma tıp ve beslenme uzmanlarından genelde pozitif tepki aldı.

Kaliforniya Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Cesar Fraga, araştırmada kan tazyikine müteveccih belirtilerin inanılır göründüğünü söyledi. Ancak Fraga, çay ve şarap gibi meşrubatların da aynı tesiri yaptığını belirtti. Diabetes UK isimli kuruluşun danışmanlarından Amanda Vezey, araştırmanın ufak bir çalışma olmasına rağmen, enteresan neticeler verdiğini vurguladı. Vezey bu vaziyete rağmen şeker hastalarına, balanslı bir perhiz önerdiklerini, çok rakamda meyve sebzenin, kumpaslı sporla beraber şeker hastalarına destekçi olacağını söyledi. Blood Pressure Association isimli kuruluştan Prof. Graham MacGregor, mevzuyla alakalı olarak daha fazla araştırmaya gereksinim dinlendiğini belirtti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.