Böbrek naklinde yeni dönem

31.10.2023
265
Böbrek naklinde yeni dönem

Doktorlar, böbrek nakli olmuş hastaları ömür boyu ilaç almaktan kurtaracak yöntem geliştirdi. Doktorların, böbrek nakli olmuş hastaları, vücutlarının bu organı reddetmesini önlemek için ömür boyu ilaç …

Doktorlar, böbrek nakli olmuş hastaları ömür boyu ilaç almaktan kurtaracak yöntem geliştirdi.

Doktorların, böbrek nakli olmuş hastaları, vücutlarının bu organı reddetmesini önlemek için ömür boyu ilaç almaktan kurtaracak yeni bir yöntem geliştirdiği bildirildi. New England Tıp Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre, tedavi sırasında hastanın bağışıklık sistemi zayıflatılıyor ve organı bağışlayacak kişiden alınan kemik iliği hastaya naklediliyor. Kemik iliği naklinden sonra hastanın vücudunda yeni bağışıklık hücreleri oluşuyor. Bu hücreler, vücudun nakledilen organı kabul etmesine yardımcı oluyor. Araştırma kapsamında yeni tedavi yönteminin denendiği 5 nakil hastasından 4′ünde başarı sağlandığı ve hastaların 2 ila 5 yıl kadar sonra ilaçlarını bırakabildiği kaydedildi. 1980′li yıllarda vücudun organı reddetmesini önleyen ilaçlar yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Ancak kanser riskini artıran bu ilaçların ciddi yan etkileri bulunuyor.

Tedavinin henüz deneme aşamasında bulunduğuna dikkat çeken doktorlar, gelişmenin halihazırdaki nakil hastalarının ilaçlarını kesmeleri anlamına gelmediğini, çünkü bu durumda vücutlarının organı reddedebileceğini ve hatta ölmelerine yol açabileceği uyarısında bulundu.

ASLINDA DAHA BÜYÜK SORUN VAR
Yeditepe Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Özcan Gökçe, geliştirilen ilacın, teorik olarak yüzde yüz başarılı olacağını söylüyor. Ancak, Gökçe, daha önemli bir noktanın unutulduğunun altını da çiziyor. Bu nakil işleminden sonra ilik naklinin yan etkileri sonucu hayati tehlikenin ortaya çıkacağını belirten Prof. Dr. Gökçe, “Kemik iliği hastaları hayat boyu takip edilmelidir. Burada organı alan kişinin bağışıklığı değiştiriliyor ve böbrek uyum sağlıyor. Ama diğer organların uyumu ne olacak peki?. Hasta yine ömür boyu ilaç almak zorunda. Ayrıca burada ölüm riski daha büyüyor” dedi.

Öte yandan, doku uyuşmazlığı olmadan yapılan organ naklinde rekor kıran Akdeniz Üniversitesi, geçtiğimiz yıl, dünya literatüründe ilk defa, kan ve doku grupları birbirine uymayan, Hepatit C hastası bir kişiye böbrek nakli yapmıştı. Samsun’da bir anne Türkiye’de ilk kez uygulanan bir yöntemle kan grubu uyumu olmadığı halde böbreğini kızına vererek ona yeni bir hayat sunmuştu.

AA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52857&cat=220&dt=2008/01/25

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.