Artıları ve eksileriyle kahve

28.02.2023
838
Artıları ve eksileriyle kahve

Onu beğenmeyeniniz var mı? Artıları -Uyarıcı tesiri vardır. Sabahları uyanmaya dayanakçı olur, konstantrasyonu artırır. -Böbrek taşı yaradılış tehlikesini eksiltir. Milliyet’te de yer alan habere göre, bu mevzuda tersi …

Onu beğenmeyeniniz var mı?

Artıları
-Uyarıcı tesiri vardır. Sabahları uyanmaya dayanakçı olur, konstantrasyonu artırır.
-Böbrek taşı yaradılış tehlikesini eksiltir. Milliyet’te de yer alan habere göre, bu mevzuda tersi iddialar olsa da, sağlık çalışanları arasında yapılan bir araştırmada, böbrek taşı rahatsızlığının kahve içmeyenler arasında daha sık görüldüğü ortya çıkmış. Bunun sebebi, kahvenin diüretik tesirine bağlanıyor.
-Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, fiziksel egzersizle beraber miktarlı kahve tüketimi, güneşin ultraviyole ışınlarının yol açtığı kanserojen tesirleri ortadan kaldırabiliyor.

Eksileri
-Kahve, ülseri tetikliyor ve midenim asit salgılamasını uyarıyor. Bu sebeple mide hastalarının günde 2 fincanı geçmemeleri gerekiyor.
-Fazla kahve tüketimi kalbin ritmini negatif doğrultuda etkiliyor. Kahvenin kapsadığı kafein fazla harcandığında, kalpte ritim bozuklukları alana gelebiliyor. Kumpassız kalp atışları ve kalp çarpıntısına neden olabiliyor. Hekimler özellikle kalp hastalarının hudutlu ölçüde kahve içmelerini nasihat ediyor.
-Amerika’da yapılan araştırmalarda, yemek zamanalarında yükselen kan şekeriyle beraber harcanan kahvenin şeker hastalığını negatif doğrultuda etkilediği ortaya çıktı. Uzmanlar şeker hastalarının da kahveyi hudutlu harcamasını öneriyorlar.
-Kapsadığı kafein sebebiyle bağımlılık yapabiliyor.
-Kumpaslı olarak günde dört-beş kadeh kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda, yüksek ölçüde kahve tüketiminn tansiyonu süratle yükselttiği görüldü.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/609126-artilari-ve-eksileriyle-kahve

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.