Aşırı zayıflığı teşvik eden siteye karartma

18.10.2023
257
Aşırı zayıflığı teşvik eden siteye karartma

‘Sıfır Beden’i yasaklayan İspanya şimdi de anoreksiyayı ödüllendiren internet sitesini kapatıyor. İspanya, genç kızlar arasında giderek yayınlanan aşırı zayıflık saplantısına savaş açtı. “Sıfır beden” mankenlerin podyumlardan …

‘Sıfır Beden’i yasaklayan İspanya şimdi de anoreksiyayı ödüllendiren internet sitesini kapatıyor.

İspanya, genç kızlar arasında giderek yayınlanan aşırı zayıflık saplantısına savaş açtı. “Sıfır beden” mankenlerin podyumlardan yasaklanmasının ardından Madrid’deki sağlık makamları, anoreksiyayı (yememe hastalığı) özendiren, günde 150’den az kalori almayı başaranları, 24 saatlik oruç tutanları ödüllendiren siteyi kapatmak için yargıya başvurdu.
HAYATİ TEHLİKE
Madrid’deki sağlık makamları, genç kızların hayatlarını tehlikeye soktuğu gerekçesiyle anoreksiyayı özendiren The Great Ana Competition adlı internet sitesini kapattı. “Sıfır beden” mankenlerin podyumlara çıkması yasağının konulmasından dört ay sonra adeta açlığı teşvik eden internet sitelerine savaş açan Madrid bölgesel hükümeti, söz konusu sitenin sahiplerinin suç işleyip işlemediği belirlenmesi talebiyle yargıya başvurdu.

DİPLOMA VERİYORDU
Great Ana Competition sitesinin, iki haftalık bir sürede en az kalori alan kızlara diploma verdiğine dikkat çekiliyor. Aynı sitede günde 850’den az kalori alanlar, bir puan, günde 150’den az kaloriyi tüketmeyi başaranlar, ise 9 puan kazanıyor. 24 saat boyunca yemek yemeyenlere ise 10 puan veriliyor.
İngiliz The Times gazetesinin bu konudaki haberine göre, söz konusu site Madrid yetkililerince “genç insanlar için ciddi bir sağlık riski” olarak ilan edilerek sitenin önerilerini uygulayan kızların ölebileceği uyarısı yapıldı.

MODA SEKTÖRÜ DEVREDE

Madrid’in “sıfır beden” mankenlere yasak koymasının ardından birçok Batı başkentinin aynı yönde adım atması için baskı altında kaldığı, İtalya’daki moda sektörünün de aşırı derece ince modeller konusunda daha sert bir tavır takınmayı sön veren bir bildiri yayınladığı anımsatılıyor.
ANKA

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=11531&cat=220&dt=2007/01/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.