Bakkaldan ilaç almayın!

03.02.2023
994
Bakkaldan ilaç almayın!

Yapılan teftişlerde ortaya çıkan tablo korkutucu! Gümüşhane Şehir Sağlık Müdürü Dr. Emre Boşnak, yapılan teftişlerde bazı bakkal, market, benzin istasyonu gibi yerlerde muhtelif ilaçların satılmasına tesadüfüldüğünü …

Yapılan teftişlerde ortaya çıkan tablo korkutucu!

Gümüşhane Şehir Sağlık Müdürü Dr. Emre Boşnak, yapılan teftişlerde bazı bakkal, market, benzin istasyonu gibi yerlerde muhtelif ilaçların satılmasına tesadüfüldüğünü belirterek, bu ilaçların toplatıldığını ve yurttaşların sadece eczanelerden alması gerektiğini söyledi.

Boşnak yaptığı açıklamada, Türkiye’de beşeri tıbbi mahsullerin sadece eczanelerde satıldığını, eczaneler dışında satılan içeriği, yapım ve gizleme koşulları emin olmayan mahsullerin millet sıhhatini tehdit edebileceğini, çok ciddi yan tesirlere hatta vefat olaylarına neden olabileceğini belirtti.

Şehir Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Şubesi eczacısı Murat Akkurt ve Sibel Çetiner tarafından Gümüşhane kent merkezinde yapılan teftişler neticesinde, bakkal, market, besin toptancısı, aktar-baharatçı ve benzin istasyonu gibi bazı yerlerde ağrı kesici ve grip ilaçlarına tesadüfüldüğünü ve bu ilaçların toplatılarak damgalandığını kaydolan Boşnak, “Şehir Sağlık Müdürlüğümüz ulusumuzun kendi sağlıkları açısından oluşabilecek bir negatifliğe yer vermemek ismine ilaçlarını yalnızca eczanelerden almaları gerekmektedir. Hiçbir ilacın hekim ve eczacılara danışılmadan, tanıdıkların önerisiyle yada kulaktan dolma bilgilerle alıp kullanılmaması gerekmektedir. Tüm ulusumuzun buna uymasını istiyoruz. Yanlış ve şuursuz ilaç kullanımı insanların sağlık kurumuna uyumasına, bir ekip sakatlık ve vefatlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Duyarlı ve şuurlu tüm Gümüşhane milletinin bu mevzuda şuurlu olmaları ve bu güzergahta hareket etmelerini istiyoruz.” dedi.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/830234-bakkaldan-ilac-almayin

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.