Zeytinyağı;her derde deva

08.09.2023
215
Zeytinyağı;her derde deva

Bedenin neredeyse tam uzuvlarına yararı olan zeytinyağının, saçlardan, dişlere kadar her bölgeye sağlık verdiği bildiriliyor…. Sağlıklı beslenmeye katkısı, dünyaca onaylanmış zeytinyağının insan bedeninde verimli olmadığı uzuv …

Bedenin neredeyse tam uzuvlarına yararı olan zeytinyağının, saçlardan, dişlere kadar her bölgeye sağlık verdiği bildiriliyor….

Sağlıklı beslenmeye katkısı, dünyaca onaylanmış zeytinyağının insan bedeninde verimli olmadığı uzuv hemen hemen hiç yok. Uzmanlar zeytinyağını “Sağlık açısından insanlığa sunulmuş en sihirk hediye” olarak nitelendiriyorlar. Anne sütü kadar verimi olduğu söylenilen zeytinyağının inanılmaz etkisini saçlardan dişlere, kemiklerden beyne kadar bedenin her uzvunda görmek mümkün.

Zeytinyağı büyüme çağında beynin gelişimini hızlandırarak, kemikleri kuvvetlendiriyor. Kapsadığı E, A, D ve K vitaminleri sayesinde hücreleri yeniliyor, doku ve uzuvların ihtiyarlamasını geciktiriyor. Beynin daha uzun zaman sağlıklı ve zinde kalmasını sağlıyor, mideyi ülsere karşı koruyor. Zeytinyağı, kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi riskini eksiltiyor. Aynı şekilde bağırsak, idrar yolları ve safra kesesi hastalıklarının eksiltilmesinde de etkili oluyor.

Sağlıklı beslenmede zeytinyağının yeri tüm dünya tarafından da onaylanıyor. Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde tertip edilen bilimsel bir konferansta bilim adamları, tarihçiler, doktorlar ve yemek uzmanları sağlıklı yaşam için, geleneksel Akdeniz modelinin uygulanması gerektiği konusunda hemfikir oldular. İçine zeytinyağı katılmış süt, neredeyse anne sütü kadar fayda sağlıyor. Türkiye’nin en ünlü Zzeytinyağı üreticilerinden biri olan Komili’nin yetkililerine göre, tüm akışkan yağlar içinde münazarasız en sağlıklı olan “tabiatın mucizesi” zeytinyağı. Anne sütüne eş miktarda linoleik asit kapsıyor. Bebeğine anne sütü veremeyenler için, bir fincan yağsız inek sütüne bir çay kaşığı zeytinyağı ilave ederek bebeklere verilmesi nasihat edilirken zeytinyağının kullanımına ilişkin öteki teklifler ise şöyle:

– Kas sızılarını gidermek için, zeytinyağı ve biberiyeyi karıştırıp, sızılı bölgeye masaj yapın

– Güçlü diş etleri için, arada bir ağzınızı zeytinyağı ile çalkalayın

– Pırıl pırıl saçlar için, şampuandan sonra bir miktar zeytinyağı, bir yumurta sarısı, limon suyu ve azıcık bira karışımını saçınıza sürün. Beş dakika bekletip ılık su ile durulayın.

– Kepeklerden kurtulmak için bir miktar zeytinyağı ve kolonyayı saçınıza sürün, ılık su ile durulayın.

En seçkin zeytinlerden üretilen sızma zeytinyağı, kahvaltılarda ve salatalarda, o kendine has kokusunu ve lezzetini arayanlar için ideal bir tercih. Yüzde 1′den az olan asit oranı ile kahvaltı ve salatanın yanısıra, pişmiş sebzelere yada İtalyanlar’ın yaptığı gibi makarnalara sos olarak eklenebiliyor. Dolu dolu bir zeytin tadına sahip olan zeytinyağları, sağlıklı ve tadına doyulmaz yemekler için doğru bir tercih

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.