Kalp tedavisi bedava

05.05.2023
569
Kalp tedavisi bedava

Yüksek maliyetli rehabilitasyonlarda özel sağlık kurumuların aldığı yüzde 30 fark kalkıyor. Hükümet sağlıkta reform yapmaya devam ediyor. Öncelikle sırada bekleyen Bütün Gün Kanunu çıkarılacak. Özel sağlık kurumularda ise …

hastane
Yüksek maliyetli rehabilitasyonlarda özel sağlık kurumuların aldığı yüzde 30 fark kalkıyor.

Hükümet sağlıkta reform yapmaya devam ediyor. Öncelikle sırada bekleyen Bütün Gün Kanunu çıkarılacak. Özel sağlık kurumularda ise kanser ve kalp rehabilitasyonu gibi pahalı hizmetlerde yüzde 30 fark tahsil edilemeyecek. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamu sağlık kurumularında ‘bütün gün’ uygulamasına geçileceğini söylerken özel sağlık kurumularda kanser gibi yüksek maliyetli rehabilitasyonlardaki yüzde 30 oranındaki ödeme farkına son verileceğini bildirdi.

NİTELİK ARTIYOR
Değişik ülkelere bakıldığında ve kazanç gruplarına göre yapılan değerlendirmede sağlık hizmeti bakımından üst sıralarda yer aldığımızı söyleyen Bakan Akdağ, “Önümüzdeki 4-5 senede niyetimiz 20-30 gelişmiş ülkenin içinde yer aldığı Süper Lig’e çıkmaktır. Üstelik bunu daha az kaynakla muvaffak olacağız” biçiminde konuştu.

Sağlık Bakanı Akdağ’ın açıkladığı sağlıkta reform kutusunda şu hizmetler yer alıyor.

BÜTÜN GÜN MESAİ
YÖK ve üniversitelerin fikri alınıp uzlaşma sağlandıktan sonra Bütün Gün Kanunu çıkarılacak. Star Gazetesi’nden Şamil Tayyar’ın haberine göre Hekimler artık ya kamuyu ya özel sektörü seçim edecek. Kamu sağlık kurumularında çalışan hekimlerin özel muayenehane açma yarıyılı bitecek.

ÖZEL TETKİK KALKACAK
Devlet sağlık kurumularında büyük miktarda önlenen ‘bıçak parası’ uygulamasının tümden kaldırılması için daha sıkı temkinler alınacak. Üniversite sağlık kurumularındaki ‘özel tetkik’ ismi altında sürdürülen yüksek fiyatlı rehabilitasyonlara son verilecek.

YÜZDE 30 FARKA SON
Özel sağlık kurumulardaki yüzde 30 oranında fark ödenmesine ait uygulama yine tertip edilecek. Kanser, uzuv nakli, kalp ve damar hastalıkları gibi yüksek maliyetli rehabilitasyonlarda, tıpkı acil ve yoğun bakım hizmetlerinde olduğu gibi yüzde 30 fark alınmayacak.

SAĞLIK PROMOSYONU
Batı’da ‘Sağlık Promosyonu’ olarak adlandırılan kampanya ile sigara, obezite ve hareketsizliğe karşı savaş açılacak. Bakanlık bilgilerine göre: Erkeklerin takribî yüzde 50’si sigara içiyor, popülasyonun yüzde 20’si kilolu ve yüzde 70’i hareketsiz yaşıyor. Akdağ, ‘Kampanyanın promosyonu sağlıklı hayat olacak, ayrıca sağlık tüketmeleri eksilecek’ dedi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=89953&cat=220&dt=2008/08/07

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.