Kalbinizi yeşil çay içerek koruyun

02.03.2023
841
Kalbinizi yeşil çay içerek koruyun

İşte kalbi gözetmek için harcamanız gereken anahtar besinler VKV Amerikan Sağlık Kurumu’nden Diyetisyen Tuğçe Aytulu Ersin, kalp sıhhati için doymuş yağ tüketimi ile kolesterol kapsayan gıdaları eksiltmek …

İşte kalbi gözetmek için harcamanız gereken anahtar besinler

VKV Amerikan Sağlık Kurumu’nden Diyetisyen Tuğçe Aytulu Ersin, kalp sıhhati için doymuş yağ tüketimi ile kolesterol kapsayan gıdaları eksiltmek gerektiğini belirterek, “Kalbinizi yeşil çay içerek gözetin” dedi.

Ersin, doymuş yağ ve kolesterol oranı yüksek gıda tüketiminin, kan kolesterol seviyesinin yükselmesi için ehemmiyetli bir neden olduğunu söyledi.

Bu hakikat göz önünde bulundurularak harcanan gıdaları doymuş yağ ve kolesterol oranı düşük gıdalarla değiştirmenin ehemmiyetine dikkat toplayan Ersin, “Bu gidişatta, yüksek ölçüde katı yağ kapsayan şarküteri mahsulleri, krema, sakatat vb. gıdalar yerine az yağlı et, balık ve süt mahsulleri seçim edilmelidir. Günlük yağ tüketimi; zeytinyağı veya fındık yağı ile mısır özüyağlarının veya soya yağı karışımı ya da zeytinyağı ile beraber kanola yağının tüketimi biçiminde kullanılabilir. Ayrıca günlük beslenmede posa ölçüsünü artırmak gerekmektedir.

Bunun için beyaz ekmek yerine kepekli veya bütün buğday ekmek yemek; haftada 2-3 kere kuru baklagil harcamak; meyve, sebze ve salata tüketimini artırmak yeterli olacaktır. Ayrıca kabuklu yenilebilen meyveler, kabuklu olarak harcanmalıdır” dedi.
Tuğçe Aytulu Ersin, beden ağırlığının banal hudutlar içinde olmasının da kalp sıhhati açısından ehemmiyetli bir etmen olduğunu, obezitenin kalp hastalıklarına tutulmada ehemmiyetli bir tehlike oluşturduğunu söyledi. Bu sebeple beslenme alışkanlıkları gözden geçirilirken, gıda tüketim ölçüleri ile alınan günlük enerjinin de dikkatlice düşünülmesi gerektiğini belirten Ersin, “Beyin, böbrek, dil
gibi sakatatlar; kaymak, mayonez, krema, soslar, çikolata gibi yağlı gıdalar; et, sucuk, pastırma, sosis, tavuk vehindi teni gibi bütün yağlı besinler; kızartma ve kavurmalar; içkili alkoller; hazır meyve suyu, kola, gazoz gibi asitli meşrubatlar; tereyağı, kuyrukyağı gibi hayvansal yağlar; margarin, bütün yağlı süt, yoğurt ve peynirler ile içeriği meçhul hazır besinler harcanmaktan sakınılmalıdır.

Bu tip besinler harcanmak isteniyorsa; hangi ölçüde ve ne sıklıkta yenebileceği bir beslenme uzmanına danışılmalıdır” diye konuştu.

Ersin, öğrenilenin aksine cevizin kolesterolü düşürmediğini söyledi. Cevizin kapsadığı yağ asitleri sebebiyle bedelli bir gıda olduğunun altını çizen Ersin, “Ancak yağ içeriğinin yüksek olması sebebiyle bol ölçüde ceviz harcamak, kan kolesterol bedelini düşürmez. Günlük lüzumun çok üzerinde yağ harcanmıyorsa, günde 2-3 bütün ceviz yenilebilir. Haftada 1 kere haşlanmış veya yağsız omlet harcanabilir.

Dikkat edilmesi gereken, o hafta içinde başka yiyeceklerin içerisinde yumurta olmamasıdır. Tavuk ve balıkda kırmızı et gibi hayvansal yiyeceklerdendir. Bu gruba dahil olan tüm besinler, muhakkak ölçüde kolesterol kapsar.

Ehemmiyetli olan bu yiyeceklerin ne sıklıkta ve ne ölçüde harcandığıdır. Bu yiyeceklerin kapsadığı farklı yağ asitlerinden faydalanabilmek için haftada 1 veya 2 kere değişik gıdalarla çeşitlendirilerek yağsız olmak üzere kırmızı et yenilebilir” açıklamasında bulundu.

Kalp hastalıklarından korunmada anahtar besinler şunlar:
“Fındık ve Ceviz: Akdeniz tipi beslenmenin ehemmiyetli bileşenlerinden olan tekli doymamış yağ asitleri ile çinko, lif ve magnezyumun yanı gizeme damarları gözeten E vitamini kapsar. Ceviz ayrıca kalbi gözetici Omega-3 isimli yağ asitlerini de ihtiva eder.

Domates:Kapsadığı likopen tesiriyle güçlü bir antioksidan olup, kan damarlarını gözetici tesire sahiptir. Domates suyu ve salçası da aynı bileşenleri kapsar.

Balık:Haftada 2 kere balık harcanması, kalp hastalıklarından korunmada ehemmiyetli bir silah olan Omega-3′şöhret alınması için yeterlidir. Balıkta bulunan Omega-3, kan hücrelerinin birbirine yapışması ile pıhtılaşmayı maniler.

Yeşil Çay:Kalp sıhhati için gözetici bir meşrubattır. Kapsadığı antioksidan maddeler sayesinde, kolesterolün damarlarda birikmesini ve damarların tıkanmasını önler.

Üzüm:Özellikle çekirdeğiyle beraber harcanan siyah üzüm, kapsadığı güçlü antioksidanlar sayesinde, kalp hastalıklarından korunmada tesirlidir. Üzümü çekirdeği ile yiyemeyenler için konsantre edilmiş üzüm ekstreleri de bulunmaktadır.

Soğan ve Sarımsak:Kan sulandırıcı tesiri vardır, kolesterolün damarlara hasar vermesini yasaklayan bazı bileşenleri kapsar.”

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52629&cat=220&dt=2008/01/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.