‘Topuklu’ ayakkabıya dikkat

21.05.2023
602
‘Topuklu’ ayakkabıya dikkat

Zarif ve uzun görüneyim derken ayak sıhhatinizden olmayın… İşte topuklu ayakkabılarn neden olduğu istenmeyen meseleler… Doruk Özel Bursa Sağlık Kurumu Ortopedi Uzmanı Hekim Erdeniz Duygulu, kadınlarda görülen …

Zarif ve uzun görüneyim derken ayak sıhhatinizden olmayın…

İşte topuklu ayakkabılarn neden olduğu istenmeyen meseleler…
topuk
Doruk Özel Bursa Sağlık Kurumu Ortopedi Uzmanı Hekim Erdeniz Duygulu, kadınlarda görülen bir hayli ayak rahatsızlığının temel kaynağının topuklu pabuçlar olduğuna dikkat toplayarak, “Modanın takipçisi olmak ismine şıklığı kriter almak ve tam bir günü topuklu ya da ayağınızı sıkan pabuçlarla geçirmek ileriki zamanlarda çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir” dedi.

Bayanların çok beğendiği şık pabuçlar ayak rahatsızlıklarını tetikliyor. Doruk Özel Bursa Sağlık Kurumu Ortopedi Uzmanı Hekim Erdeniz Duygulu, kadınlarda görülen bir hayli ayak rahatsızlığının temel kaynağının topuklu pabuçlar olduğunu vurguladı.

BAŞPARMAK ÇIKINTISI
Topuklu pabuçlarda ilk göze çarpan sualin ayak baş parmağının öbür parmaklara yaklaşmak üzere dışarıya doğru bükülmesi olduğunu kaydolan Duygulu, özellikle hanımlarda çok sık görülen bu rahatsızlığın sebebinin, genellikle dar ve yüksek topuklu kunduralardan kaynaklandığını ifade etti. Duygulu, öncelikle daha çok orta yaşı geçmiş kadınlarda görülen bu meselede, en erken sezilen bulgunun, tabanda baş parmağın altına gelen bölgede metatars sezilen ağrı olduğunu anlattı.

Zamanla ağrının çoğaldığını ve bölgede kızarıklık başladığını vurgulayan Duygulu, baş parmak ekleminde zamanla yuvarlak bir çıkıntı oluştuğunu ve buna da millet arasında “kemik çıkmas” olarak adlandırıldığını söyledi.

Duygulu, “Böyle bir rahatsızlık gidişatında, hafif hadiselerde sivri uçlu ve dar pabuçlar olası olduğunca seçim edilmemeli. Önü küt kunduraların içine ya da terlikle baş parmak ile ikinci parmak arasına yerleştirilen makaraların kullanılması da rahatsızlığın ortaya çıkmaması için kısa süreli bir çözüm olabilir. Ağrı sezilen parmaklara egzersiz uygulamak da fayda sağlayabilir” dedi.

Bugün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=57504&cat=220&dt=2008/02/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.