Alzheimer Testi Geliyor

27.11.2022
1.119
Alzheimer Testi Geliyor

Amerikalı bilim adamları, Alzheimer hastalığının beyindeki biyolojik bulgusunu teşhis etmeyi muvaffak oldular. Şimdi gizeme testte. Alzheimer’in biyolojik bulguları olan ADDL adlı proteinler, beyinde ortaya çıkıyor. Bu …

Amerikalı bilim adamları, Alzheimer hastalığının beyindeki biyolojik bulgusunu teşhis etmeyi muvaffak oldular. Şimdi gizeme testte. Alzheimer’in biyolojik bulguları olan ADDL adlı proteinler, beyinde ortaya çıkıyor. Bu proteinlerin, asap hücreleri arasında iletişimi sağlayan snapslara saldırdığı öğreniliyor. ADDL’ler ayrıca, Alzheimer hastalarının beyinlerinde bulunan ‘amyloidbeta’ proteininin yapışık plakasının yaradılışına da katkıda bulunuyorlar. ADDL’lerin her biri metrenin 5 milyarda biri uzunluğunda ve saç telinden 20 bin kat daha ince. Bu sebeple banal usullerle farkedilmesi imkánsız.

Yeni teknik
Analistler yeni test tekniğiyle, altın nano-parçacıkları ve manyetik nano-parçacıkları, ADDL’lere bağlı olan bir antikorla doldurdular. Altın nano-parçacığı, Deoksirübo Nükleik Asit’nın kimyevi bir barkod vazifeyi gören kısmına ilave ettiler. Her iki parçacığı da ADDL’lere ilave edebilip, mıknatıs sayesinde omurilik akışkanından ayırdılar.

Şimdilik yalnızca beyindeki omurilik akışkanında uygulanan test tekniğinin, kanda ve idrarda da geçerli olabileceğine inanılıyor. Testi geliştiren Northwestern Üniversitesi takımı, hastalığın rehabilitasyonu ve ilerlemesinin yasaklanması ismine de çalışmalar yapıyorlar.

Hürriyet

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.