Enerjinizi artıracak en kolay yol!

19.01.2023
939
Enerjinizi artıracak en kolay yol!

Elindeki kocaman latteyi bir kenara vazgeç ve yüksek kalorili besinlerden uzak dur. Enerjini çoğaldıracak daha sıhhatli çözümlerimiz var! Kumpaslı spor yapmak ve yiyecek kıymeti yüksek gıdalarla …

Elindeki kocaman latteyi bir kenara vazgeç ve yüksek kalorili besinlerden uzak dur. Enerjini çoğaldıracak daha sıhhatli çözümlerimiz var!

Kumpaslı spor yapmak ve yiyecek kıymeti yüksek gıdalarla beslenmek, enerjini çoğaldırmak için sınayabileceğin iki bereketli yöntem. Ancak hepimizin bildiği gibi bazen gerçekten anlık bir çözüme gereksinim dinleriz. Şimdi sana vereceğim beş yöntem hem pratik hem de enerji meşrubatları gibi yan tesirlere sahip değil.

1. Yol – İpod’unu aç
Bangır bangır Jay-Z dinlemek, anında seni o baygın halden çıkartıp kendine getirir. This is Your Brain on Music kitabının yazarı Hekim Daniel Levitin, “Müzik hemen hemen beyninin tüm kısımlarına tesir eder” diyor. Her gün aynı işi yapmak, zaman içinde insanı miskinleştirir. Ancak arka tasarıda ses bulunması tekdüzeliği bozar, dolayısıyla konsantrasyonu çoğaldırır ve odaklanmayı basitleştirir. Güçlü bir şok için üç dakika süresince sana kendini iyi sezdiren ve beğendiğin parçaları dinleyebilirsin. Ehemmiyetli olan sevinçli ve canlı sezebilmek, Britney’den Bach’a kadar alternatiflerin bulunduğunu unutma.

2. Yol – Youtube’da saçma bir video izle
Terapötik rehabilitasyon edici Espri Uzmanı Psikolog Steven Sultanoff, “Gülmek gerçeğinde endorfini çoğaldırmaz ancak kalp atışlarını süratlendirip adale sistemini çalıştırdığından acilen dirilmeni sağlar” diyor. Karından gelen içten bir gülüş sayesinde aklında ani bir metamorfoz yaratabilirsin. Sultanoff, enerji seviyelerinin şahsın düşünceleriyle dolaysız iletişimli olduğunu belirtiyor. Espri, düşünce şekillerini değiştirerek sevinmeni sağlar.

3. Yol – Biriktirme mizacından bırak
Dağınık bir masa veya mutfak tezgâhı insanın enerjisini eksiltebilir. San Francisco’daki The Organized Life firmasının kurucusu Emily Wilska, “Yapılmamış işleri andırmak, bizi alt sürükler” diyor. Şayet çevresine çekidüzen vermek için yeterince zamanın yoksa dosyalarını yerleştirmek dahi aklının derlenmesine takviyeci olur. Wilska, ehemmiyetli olabilecek kâğıtları kaybetmeden göz önünden kaldırmak için çekmecende yer ayırmanın bereketli olacağını söylüyor.

4. Yol – Bir dakikalık meditasyonlar yap
Düşündüğünün aksine suskunluk, yine canlanmanı sağlar. Be the Change: How Meditation Can Transform You and the World kitabının yazarlarından Deb Shapiro, beyin ve vücudunun devamlı olarak etrafsal ihtarlara tepki vermesinden dolayı zamanla yorulduğunu belirtiyor. Boşa harcanmış enerjiyi yenilemek yalnızca 60 saniyeni alır. Shapiro, yalnızca soğukkanlıca oturmanı ve soluğuna odaklanarak beş defa üst üste ağır ve derin bir biçimde soluk almanı öneri ediyor.

5. Yol – Azıcık nane al
Aromaterapi uzmanları çok uzun zamandır natürel bir tetikleyici olan nane yağının tesiri üzerinde duruyor. Şimdilerde bilim adamları da bu mevzuya alaka gösteriyor: West Virginia Wheeling Jesuit Üniversitesi tahlilcileri nane yağı koklamanın, atletlerde koşma süratini, büro çalışanlarının da yazı yazma süratini çoğaldırdığını ortaya çıkardı. Kokusu ruh haline iyi tesir ederek motivasyon ve konsantrasyonu kuvvetlendiriyor. O surattan yanında bir ölçü soluk kokusu için alınan nane hapları, dudak kremi veya el losyonu bulundurmanda fayda var.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/970732-enerjinizi-artiracak-en-kolay-yol

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.