Kadınlar kalbinizi koruyun

03.11.2023
259
Kadınlar kalbinizi koruyun

Artık kadınlarda da hızla artan kalp hastalıklarına karşı korunmanın yolları… Kalp rahatsızlıklarının kadınlarda da hızla artması endişe uyandırıyor. İşte bilinenlerin yanında kadınların mutlaka yapması gerekenler… Türk Kalp …

kadın
Artık kadınlarda da hızla artan kalp hastalıklarına karşı korunmanın yolları…

Kalp rahatsızlıklarının kadınlarda da hızla artması endişe uyandırıyor. İşte bilinenlerin yanında kadınların mutlaka yapması gerekenler…

Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın, 8 milyon kadının “kalbi” olduğunu söyledi ve onlara 9 öneride bulundu.

Yıldırımakın, Amerikan Kalp Birliği’nin yaptığı son çalışmalara göre kadınların kalp damar hastalıklarını önlemesi için yapmasını önerdiği 9 basit adımı aktardı:

Sigaraya hayır!
Eğer sigara içiyorsanız şimdi hemen bırakın.

Bu alışkanlık kan basıncının fırlamasından dolayı ölüm riskini 3′e katlıyor. Üsrtelik kanın pıhtılaşmasına sebep olup kalp krizlerine davetiye çıkarıyor. Sigarayı bıraktıktan bir sene sonra kalp krizi riskini %50 azaltmış olacaksınız.

Belinizin inceliğine dikkat edin
Aldığınız kalorileri fiziksel aktiviteyle yakarak dengeleyin. Belinizin inceliğine, kilo alıp almadığınıza dikkat edin. Bel kalınlığınız 75 santimi geçiyorsa kırmızı alarm vermeye başlıyorsunuz demektir. Spor yapın Günde en az 30 dakika spor yapmayı hedefleyin.

Şekli ne olursa olsun egzersiz yapmak kan basıncınızı düşürecek, stresinizi azaltacak ve iyi kolestrolünüzü yükseltecektir.

Tuz yerine biber kullanın
Kan basıncınızı 120/80 mmHg ya da altında tutun. Bunu başarmak için sodyumu yemeklerinizden çıkarın. 50 yaşından büyük kadınların günlük sodyum alımını 1.500 mg civarına indirmeliler. Doymuş yağlardan ve margarinden uzak durun Bu tip yağlar patates cipslerinde bolca bulunur. Yüksek kolestrolün artmasına ve damarları tıkayıp kalp krizine sebep olurlar. Toplam kolestrol seviyenizi 200mg/dl’de tutun.

Renkli beslenin
Ispanak, havuç, şeftali gibi anti oksidan ve lif deposu yiyecekleri tercih edin. Balıktan vazgeçmeyin Haftada en az 2 defa balık alın. Tuna, somon ve alabalık omega-3 bakımından zengin balıklardır. Kırmızı et yemek istiyorsanız, yağsız kısımlarını tercih edin. Önleminizi alın Kadınlar erkeklere oranla 10 yıl daha geç kalp damar hastalıklarına yakalanıyor. Bu yıllarınızın kıymetini bilin ve şimdiden önlem alın.

BUGÜN

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=58347&cat=220&dt=2008/02/28

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.