Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolünüz var

08.10.2023
173
Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolünüz var

Size eğer tansiyonunuz 140/90’ın altındaysa durumunuzun normal olduğunun söylendiğini biliyorum. Bu ortalamadır, normal değildir. Bu rakamın kullanılmasının nedeni altmış yaş üzeri Amerikalıların merkez noktası olmasındandır. …

Size eğer tansiyonunuz 140/90′ın altındaysa durumunuzun normal olduğunun söylendiğini biliyorum. Bu ortalamadır, normal değildir. Bu rakamın kullanılmasının nedeni altmış yaş üzeri Amerikalıların merkez noktası olmasındandır. Felç ve kalp krizi riski 115/70 ‘te artmaya başlar.

Felç ve kalp krizi oranlarının düşük olduğu toplumlarda, tansiyonun yaşlanmayla ilerlemediğini görürüz. Çin’de sağ­lıklı yetişkinlerin düşük tansiyon dereceleri çocukluklarında-kinden farklı değildir. Nerdeyse tüm Amerikalıların sağlıksız derecede yüksek tansiyonları vardır. Minimumda 125/80′den yüksek bir tansiyonu anormal kabul etmeliyiz.
Birçok bilimsel inceleme, aşağıdaki müdahalelerin tansi­yonu düşürmede bir derece etkili olduğunu göstermiştir.

* Kilo verme
* Sodyum kısıtlaması
* Potasyum alımının artırılması
* Kalsiyum ve magnezyum alımının artırılması
* Alkol kısıtlaması
* Kafein kısıtlaması
* Lif alımının artırılması
* Sebze ve meyve tüketiminin artırılması
* Fiziksel aktivite ya da egzersizin artırılması

Çalışmalar, yaşlılar dahil, sodyum alımının kontrolünün ve kilo vermenin tansiyonu düşürmede etkili olduğunu göster­miştir. Bu müdahaleleri yaşam tarzınıza nasıl yerleştirebi­lirsiniz? Çok basit. Meyvelerden, sebzelerden ve bakliyattan daha fazla, geri kalan diğer besinlerden daha az tüketin ve ölçülü bir şekilde egzersiz yapın. Tansiyonu kontrol etmek göreceli olarak daha kolaydır.

İlaca ihtiyaçları kalmasın diye, hastalarımı tansiyonlarını düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaları konusunda cesaretlen­diririm. Yüksek tansiyon için ilaç yazmak izinli bir kaçamak etkisi yaratır. İlacın yüksek tansiyonlu hastaların kalp krizi geçirmesini önlemede çok düşük bir etkisi vardır; çünkü asıl sorunu (damar sertleşmesini) engellemez, sadece semptomları tedavi eder. îlaç verilen hastalar korunduklarına inanarak en başında hastalığı yaratan yaşam biçimlerine aynı şekilde devam ediyorlar; kaçınılmaz olan, ilk felç ya da kalp krizi meydana gelene kadar. Yüksek tansiyon ilaçları hiç icat edilmemiş olsaydı, belki de doktorlar hastalarına sağlıklı yaşamayı ve hastalığa neden olan beslenme şekillerini anlatıyor olacak­lardı. Daha birçok hayatın kurtarılması mümkün olacaktı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.