Ev Kadınında AIDS Patlaması

17.10.2023
163
Ev Kadınında AIDS Patlaması

Evlilik dışı ilişkilere giren erkeklerin eşlerine AIDS bulaştırmasında patlama oldu. Türkiye’deki 750 AIDS’li kadın arasında ev kadınlarının sayısı dikkat çekici. Sağlık Bakanlığı erkekleri uyardı: “Eşinize hastalık …

Evlilik dışı ilişkilere giren erkeklerin eşlerine AIDS bulaştırmasında patlama oldu.

Türkiye’deki 750 AIDS’li kadın arasında ev kadınlarının sayısı dikkat çekici. Sağlık Bakanlığı erkekleri uyardı: “Eşinize hastalık bulaştırırsanız bunu ona nasıl söylersiniz ve dahası kendinizi affedebilir misiniz?”

Bakanlıktan erkeğe AIDS uyarısı

Sağlık Bakanlığı evli erkekleri uyardı: Eşinize AIDS bulaştırırsanız kendinizi affedebilir misiniz?.

1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle açıklanan veriler, “Çağın vebası” olarak nitelendirilen hastalığın hızını kesmediğini ortaya çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2006 verilerine göre, dünyada yaklaşık 39.5 milyon insan HIV ile yaşıyor. Geçen bir yıl içinde AIDS nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 3 milyonu buldu. 1985′te hastalıkla tanışan Türkiye’de de AIDS her geçen yıl daha da arttı. Sağlık Bakanlığı’nın Haziran 2006 verilerine göre, Türkiye’de kayıt altına alınan toplam AIDS’li hasta sayısı, 1985′te 2 iken, geçen 20 yılda 2412′ye çıktı. Bu hastaların 612′si AIDS vakası, 1800′ü ise taşıyıcı olarak kayıtlara geçti. Türkiye’deki AIDS’lilerin büyük kısmını dünyada olduğu gibi erkekler oluşturuyor. 1662 erkek AIDS hastası iken kadın AIDS’li sayısı 750. Ancak Sağlık Bakanlığı AIDS’li kadın sayısının son yıllarda arttığına dikkat çekiyor.

“ONURLU DAVRANIN”
Enfeksiyon taşıyan ev hanımlarının sayısı da hızla artıyor. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı AIDS’le mücadele bülteninde erkeklere özel uyarıda bulunuldu: “Onurlu davranışın kendimizi ve çevremizdekileri korumaktan geçtiğini unutmamalıyız. Eşinize hastalık bulaştırırsanız bunu ona nasıl söylerdiniz? Ve dahası, kendinizi bir ömür boyu affedebilir misiniz?”

Nergis DEMİRKAYA /SABAH

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=7623&cat=220&dt=2006/12/01

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.