Sağlık merkezinde hepatit C skandalı

18.10.2023
245
Sağlık merkezinde hepatit C skandalı

Diyarbakır’da tedavi gören 213 hastadan 88’ine Hepatit C virüsü bulaştı Diyarbakır’daki bir özel diyaliz merkezinde tedavi gören 213 hastadan 88’inde Hepatit-C virüsüne rastalanması üzerine Sağlık Müdürlüğü’nce …

Diyarbakır’da tedavi gören 213 hastadan 88′ine Hepatit C virüsü bulaştı

Diyarbakır’daki bir özel diyaliz merkezinde tedavi gören 213 hastadan 88′inde Hepatit-C virüsüne rastalanması üzerine Sağlık Müdürlüğü’nce araştırma başlatıldı. Merkezin sorumlusu Dr. Uğur Yüce, bulaşma yolunun belirlenmesinin zor olduğunu belirterek, her türlü önlemi aldıklarını belirtti.

1999′da hizmete giren ve bölgenin tek özel diyaliz merkezi olarak hizmet veren Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi’nde tedavi gören hastalardan Hepatit- C virüsü taşıyanların sayısı 66′yken, son üç ayda yapılan kontrollerde 22 kişiye daha virüs bulaştığı ortaya çıktı. Ölüme de neden olabilen Hepatit- C virüslü hasta sayısındaki artış hem merkez ve Sağlık Müdürlüğü yetkililerini hem de hastaları tedirgin etti.

Merkezde tedavi gören 213 hastadan 88′inin virüs taşıması üzerine Sağlık Müdürlüğü’nce merkezde denetleme yapıldı. Durum Sağlık Bakanlığı’na bildirilirken, Üniversite’den bir uzman heyet istendi. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Nihat Yavuz, Enfeksiyon Denetleme Kurulu’nunda söz konusu merkezde denetleme yaptığını ancak bulaşmanın neden kaynaklandığının belirlenemediğini, durumu Sağlık Bakanlığı’na bildirdiklerini söyledi. Dr. Yavuz şunları söyledi:
“Toplam 213 hastası bulunan merkezde daha önce bu virüsü taşıyan 66 hasta bulunurken, son 3 aylık tahlillerde bu virüsün 22 hastaya daha bulaştığı ortaya çıktı. üniversiteden bir heyet istedik. Bayramdan sonra gelip inceleme yapacaklar. Bulaşma yolunu tespit edip gereğini yapacağız.”

Merkezin sorumlusu Dr. Uğur Yüce ise, Hepatit-C virüsünün belli dönemlerde vücutta gizlendiğini, kanda 2 ay kendini gizleyebildiğini belirtirek, “10 hastamız daha önce Türkiye’nin değişik bölgelerindeki merkezlerde tedavi görüp geldiler. Bunlardan bulaşmış olabilir. Yaptığımız tahlilde negatif çıkan bir sonuç sonra pozitif çıkabiliyor. Biz gerekli her türlü önlemi aldık, ancak bu virüsün bulaşma yolunu bulmak çok zordur. Biz yine gerekli önlemleri aldık. Bölgede Hepatit artışı Türkiye ortalamasının üstünde” dedi.

Hürriyet / Ferit Aslan

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=11067&cat=220&dt=2007/01/03

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.