Alt bakan köpek duruşu

29.11.2022
1.127
Alt bakan köpek duruşu

Faydaları: Boyun ve omuz adalelerini rahat­latır ve dizin arttaki kirişleri esnetir. Be­denin tamamını kuvvetlendirir. UYARILAR: Yüksek tansiyonunuz varsa bu duruşu yapmaktan kaçının. Gebeliğinizin son üç …

Faydaları: Boyun ve omuz adalelerini rahat­latır ve dizin arttaki kirişleri esnetir. Be­denin tamamını kuvvetlendirir. UYARILAR: Yüksek tansiyonunuz varsa bu duruşu yapmaktan kaçının. Gebeliğinizin son üç aylık döneminde baş alt duruşları yapmayın.

Metot: Ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durun. Parmaklarınız sarih ve orta parmaklarınız birbirine paralel dura­cak biçimde ellerinizi doğrudan omuzlarınızın altına yerleştirin. Diz­lerinizin kalçalarınızla bütün olarak aynı hizada ve ayaklarınızın birbir­lerine paralel durduğundan emin olun. Ayak parmaklarınızı altınıza kı­vırın ve göbek deliğinizi yere doğru düşürürken soluk alın. Soluk verirken kendinizi ellerinizle geriye iterek kuyruksokumunuzu tavana doğru kaldırın. Bacaklarınızı düzleştirin ve topuklarınızı yere indi­rin . Kumpaslı aralıklarla ve sakin bir biçimde soluk aldığınızdan emin olun. Rahat ettiğiniz sürece pozisyonunuzu gözetin. Şayet yoga mevzu­sunda yeniysenîz, bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu göreceksiniz. Ancak bu duruş eninde sonunda son derece gevşetici bir egzersiz haline gelecektir. Bu surattan buna alışmak için kendinize azıcık zaman verin.

Şayet dizinizin arttaki kirişler gerginse, o zaman soluk alın ve sağ dizinizi olabildiğince düzleştirerek uzatın olasıysa, topuğunuzu yerden kaldırmadan ve sol dizinizi bükün. Soluk verirken sağ dizinizi bükün ve sol dizinizi düzleştirerek uzatın. Büktüğünüz ve uzatarak es­nettiğiniz bacaklarınızı sırasıyla değiştirmeye devam edin. Bu duruşu sonlandırmak için dizlerinizi bükün, kalçalarınızı topukla­rınızın üzerine yerleştirin ve alnınızı yere veya yumruk haline getirdi­ğiniz ellerinizin üzerine koyarak dinlendirin.

Karşıt-duruş: Çocuk Pozu

Çeşitleme
Kedi Esnemesi pozisyonuna girin. Soluk alın ve göbeğinizi indirirken başınızı ve kuyruk sokumunuzu kaldırın. Sırtınızı kavis yapın ve soluk verin. Soluk alın, ayak parmaklarınızı ayağınızın altına doğru kıvırırken, göbeğinizi indirin ve başınızı ve kuyruk sokumunuzu kaldırın. Soluk verirken dizlerinizi yerden kaldırın ve Alt Bakan Köpek Duruşu pozisyonuna geçin. Bütün bir soluk alış-verişi süresince bu duruşunuzu gözetin. Bir sonraki soluk alışınızda Kedi Eslemesi pozisyonuna girin ve aynı hareketleri tekerrür edin. Vücudunuz soluğunuz­le ritmik bir geçim içinde hareket etmelidir. Tüm bu sı­ralamayı üçe kadar sayarak reelleştirebilirsiniz. Kedi Esnemesi pozisyonundaki ilk soluk almayı bir, soluk vermeyi iki ve soluk almayı üç olarak kabul edin. Soluk vererek Köpek Duruşu pozisyonuna geçişi bir, soluk alışı Köpek Duruşu pozisyonuna gözetirken iki ve soluk verişi hâlâ Köpek Duruşu pozisyonuna gözetirken üç olarak düşünün. Böylece hareketin ritmini daha kolay kavrayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.