Saldırılar ve bacak esnetme hareketleri ayırmalar

27.11.2022
1.156
Saldırılar ve bacak esnetme hareketleri ayırmalar

Başlangıç ve orta seviye talebeleri hücumlara ve bacak es­netme hareketlerine yoğunlaşmalıdır. Ayırma hareketlerini ise ileri seviyedeki yogacılar yapabilir. Esnerken hudutlarını­zı zorlamayın. Altta yer alan egzersizin …

Başlangıç ve orta seviye talebeleri hücumlara ve bacak es­netme hareketlerine yoğunlaşmalıdır. Ayırma hareketlerini ise ileri seviyedeki yogacılar yapabilir. Esnerken hudutlarını­zı zorlamayın. Altta yer alan egzersizin faydalan ve uya­rılar kısımları üç egzersiz için de geçerlidir.

Verimleri: Bu duruşlar kuadrisepsi dört başlı uyluk adaleyi, diz arttaki kirişleri ve kalçaları esnetir. Çiğ­leler ve esneme hareketleri birbirini takip eden aralıksız bir ritim ile yapılmalıdır.

İhtarlar: Saldırılar ve bacak esnetme egzersizlerinde ayak bileğinizin dizinizle aynı hizada durması çok ehemmiyetlidir. Şayet ayağınız olması gereken yerde değilse, dizinize hasar verebilirsiniz. Bir battaniyenin üzerine diz çökerek dizlerinize gözetebilirsiniz.

Metot: Dizlerinizin üzerine oturun ve kalçalarınızı kaldırın. Böylece dik durarak diz çökmüş olacaksınız. Sağ ayağınızla öne doğru geniş bir adım atın. Ne­fes alın ve soluk verirken öne doğru bir atak yapın. Sol kalçanız yere gömülüyormuş gibi sezmelisiniz. Sağ dizinizi sağ ayak bileğinizle aynı hizada ve bileği­nizin yukarıyasında tutarak kasığınızı olabildiğince yere yanaştırın. Usulca ileri-geri sallanın veya altı Ujjayi soluğu süresince pozisyonunuzu gözetin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.