Böcek alerjisi

02.07.2023
481
Böcek alerjisi

Bal arısı, yabanî arı ve eşekarısı sokmalarına karşı alerjik olan bireyler sokulmamak için tedbir alabilirler mi ? Evet. Evvelden alınacak bazı tedbirlerle böyle sokma imkânları kısmen …

Bal arısı, yabanî arı ve eşekarısı sokmalarına karşı alerjik olan bireyler sokulmamak için tedbir alabilirler mi ?
Evet. Evvelden alınacak bazı tedbirlerle böyle sokma imkânları kısmen önlenebilir:
a.Her nevi gıda maddesi bu böcekleri cezbedebilir. Dışarıda yemek pişirmek veya yemek, ev hayvanlarına dışarıda gıda vermek, sarih bırakılan çöp tenekeleri, bir çocuğun yemekte olduğu tatlılardan döküntüler bu gibi böcekleri cezbedebilir. Yemekler yeninceye kadar örtülü yakalanmasıyla, çöplüklerin son derece te­miz yakalanmasıyla, çöp tenekelerinin ve ev dışındaki dinlenme yer­lerinin devamlı püskürtme ilâçlarla ilaçlamak bu gibi böcekle­ri uzaklaştırır
b.Bahçelerde elektrikli bahçe kırpma makasları, traktörler, mo­torlu biçme aygıtları kullanılmamalıdır.
c.Parfümler, saç spreyleri, saç losyonları, güneş losyonları ve baş­ka birçok kozmetik böcekleri cezp ettiklerinden bunların kulla­nılmasından sakınılmalıdır. Böceklerin kapılabileceği bol elbise­ler, parlak renkler, çiçekli kumaşlar ve siyah renkli elbiselerden sakınılmalıdır. Beyaz, yeşil ve hâki renkleri ne arı cinslerini cezbeder ne de hiddetlendirir.
d.Sert toprak veya kumluk yerler dışında her zaman ayakkabı kul­lanılmalıdır.
e.Sağduyu sahibi olunduğu zamanlar bazı sokmalar önlenebilinir. Kolların sallanması arıları kaçırmayacağından bu hareket­deri sakınılması ve arıları çekebilecek başka hareketler de ya­pılmaması zorunludur. Bütün anî hareketler arıların hücumunu artırabilir. Her zaman çevreye bakınmak ve dikkatli olmak da bir­çok sokulma olayını önleyebilir.

Böcek sokmalarına karşı duyarlı olan kimseler başka ne gibi tedbir­ler alabilirler ?
Bu gibiler dışarıda bulundukları.zamanlar yanlarında her zaman içe­risinde enjeksiyon için epinephrine, antihistemin tabletleri ve kan akıntısını durdurmak için kola veya bacağa sarılan sıkı bir bandaj bulunan bir ilâç ekip çantası bulundurmaları zorunludur. Bir sokma vakayı alana geldiği zaman bu ilâçlardan gerekenler der­hal kullanılmalı ve bir hekime başvurulmalıdır.

Böcek sokmalarına alerjik olanlar profilaktik yoldan rehabilitasyona tâbi tutulabilirler mi ?
Evet. Bu gibiler böceklerin özleriyle teste tâbi tutulabilirler ve alı­nan neticeye göre zorunlu özle hazırlanacak ilâçla hyposensitize rehabilitasyon edileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.