Vitamin ve mineral hapları gerekli midir?

28.09.2023
291
Vitamin ve mineral hapları gerekli midir?

İnsanlar her yıl, her tür hapa milyarlarla ifade edilebilen miktarda para harca­maktadırlar. Vitamin hapları kapsül, toz ya da sıvı şekillerde bulunabilir. Bunlar; otlar, bitkiler, lif, …

İnsanlar her yıl, her tür hapa milyarlarla ifade edilebilen miktarda para harca­maktadırlar. Vitamin hapları kapsül, toz ya da sıvı şekillerde bulunabilir. Bunlar; otlar, bitkiler, lif, aminoasitler ve özler yanında vitamin ve mineralleri de içerir. Birçok insan, bu haplardan almayı tercih eder çünkü doğru yiyecek türlerinden yeterli miktarda yemedikleri konusunda endişelenirler ve bu hapları bir “sigorta poliçesi” olarak nitelendirirler. Diğerleri, rahatsızlık ve hastalıkla savaşmakta daha fazlası daha iyidir düşüncesiyle, koruyucu yararları için alırlar. Bazıları ise hâlâ bir hapın sağlık sorunlarını iyileştireceğini ya da azaltacağını düşünerek “mucize ilaç” olarak alırlar. Harcanan bu paralar mantıklı mıdır? Bu haplar gerçek­ten gerekli midir?

Doğal ya da yapay vitamin, mineral hapları iyi bir tercih midir?
Kimyasal olarak hiçbiri bir diğerinden daha fazla yarar sağlamaz. Doğal ve yapay haplar vücutta aynı biçimde çalışır. Vücudunuz bu iki çeşit arasında ayırım yapamaz.

Vitamin/mineral hapları sadece bir “ilavedir”. “Mucize ilaç” değildirler, ener­jiyi artırmazlar ve yetersiz beslenmeyi telafi etmezler. Yapabildikleri tek şey, söz konusu olan vitamin ya da mineral kaynağını sağlamak ve onun yetersizliğini önle­meye yardımcı olmaktır.
Her vitamin ve mineral için tüketicilerin günlük olarak her besinden ne kadar gerektiğini anlayabilecekleri “Günlük Önerilen Doz” mevcuttur. Bir çok hap, bu günlük ölçülerden çok daha fazlasını verir. Suda eriyen vitaminler için bu önemli bir sorun oluşturmaz çünkü fazla miktar idrarla atılır. Ama yağda eriyen vitaminler söz konusu olduğunda fazla miktar depolanır ve ölçü haddinden fazla olursa tok-sik hale gelebilir. Herhangi bir ürünü almadan önce her zaman dozajı kontrol edin ve doktorunuz tarafından farklı bir şekilde önerilmediği sürece herhangi bir vita­mini ya da minerali aşırı miktarlarda almayın.

Haplar pahalıya mal olabilir. Enerji ya da yakıt, lif, tat ve doygunluk vermez­ler. Size geniş çeşitlilikteki yiyeceklerde bulunan hiç bir faydayı sağlamazlar. Siz de bu vitamin ve mineralleri yediğimiz yiyeceklerden almanın çok daha yararlı olacağına katılmıyor musunuz?
Yine de, bazı durumlarda bu haplar gerekli olabilir. Bir hekim; hastalık, kronik bir durum, gebelik dönemi, ameliyat sonrası iyileşme ya da emzirme dönemleri gibi durumlarda, gereksinim daha fazlaysa vitamin hapları önerebilir. Haplar, katı vejetaryen diyetlerini takip edenler ya da güneş ışığına çok az maruz kalanlar için de gerekli olabilir. Fakat bir çok durumda, tüm ana besin gruplarından makul por­siyonda yiyeceklerden oluşan bir diyet, önerilen vitamin ve mineral gereksinim­lerini karşılamak için yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.