Bademcik ne zaman alınmalı ?

01.11.2023
231
Bademcik ne zaman alınmalı ?

Okul dönemindeki çocukların en büyük sorunları arasında yer alan bademcik hakkında her şey… Klinilk Çocuk ve Genç Sağlığı Merkezi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural, okul dönemindeki …

Okul dönemindeki çocukların en büyük sorunları arasında yer alan bademcik hakkında her şey…

Klinilk Çocuk ve Genç Sağlığı Merkezi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural, okul dönemindeki çocukların en büyük sorunları arasında yer alan bademciklere ilişkin soruları yanıtladı:

* Okul döneminde çocukların bademciklerini aldırmak gerekir mi?
Hayır öyle bir şey yok. Bademcikler çocuk hastalıkları uzmanı (pediyatrist) ve kulak-burun-boğaz uzmanının ortak kararı ile alınmalıdır. Enfeksiyonlar yeterince tedavi ediliyorsa, bademcikleri aldırmaya gerek yoktur. Ancak eğer kronik enfeksiyon varsa ve bu çocuğun nefes almasını özellikle de geceleri engelliyorsa, tek taraflı büyümüşse veya apse varsa, bu durum çocuğun büyüme gelişmesini etkilemişse, o zaman bademcikler alınabilir.

NE ZAMAN ALINMALI?
* Bademcikler alınmazsa, boğaz enfeksiyonu kalp ve böbreklere zarar vermez mi?
Hayır, tam tedavi edilen hastalık bu tür sorunlar yaratmaz. Ayrıca bademcikleri aldırmak, streptekok denilen mikrobu ortadan kaldırmaz. Eğer o mikrop çocukta varsa, vücutta etkisini gösterir. Mikrobun mutlaka bademciği etkilemesi gerekmez.

Bademcikler ne zaman cerrahi girişim gerektirir?
* Bir sene içinde 7 ve daha fazla tonsillit hastalığı görülmüşse,
* İki sene içinde senede en az 5 tonsillit atağı oluşmuşsa,
* Solunumu engelleyecek kadar büyük bademcikler oluşması ya da
* Peritonsiller apse oluşumu hallerinde bademcikler alınmalıdır.

* Çocuğun bademcikleri okula başladıktan sonra birkaç kez şiştiyse ve doktoru bademciklerin alınmasını öneriyorsa, ne yapılmalıdır? Sizce yarıyıl tatili iyi bir zaman mıdır, yoksa yaz tatili mi beklenmelidir?
Bademcik her şiştiğinde bu bir bademcik enfeksiyonu olarak değerlendirilmemelidir. Bademcik enfeksiyonlarının yılda 7 ve daha fazla olduğu durumlarda veya KBB uzmanlarının gerekli gördüğü durumlarda, bademcik ameliyatı yapılması kararı alınmaktadır. Ancak enfeksiyonun 7 kere tekrarlaması durumunda KBB uzmanı bu konuda karar verebilir. Daha az tekrarlanıyorsa, yazı beklemekte fayda var.

* Çocuğun bademcikleri lazerle mi alınmalı? Devlet hastanelerinde bu sistem yok. Klasik yöntem çocuğu riske sokar mı?
Bu gibi durumlarda çocuk doktorları hastalarını pediatrik kulak-burun-boğaza yönledirmelidir. Çocuk için en uygun ameliyat yönteminin ne olacağına KBB uzmanı ile doktoru karar vermelidir.

GENİZ ETİ SORUNU
* Çocukta geniz etine bağlı olarak tekrarlayan orta kulak iltihabı ve sinüzit varsa, yarıyıl tatili geniz etini aldırmak için doğru zaman mıdır?
Tekrarlayan orta kulak iltihabı ve sinüzit durumunda geniz etlerinin alınması gerekebilir. Bu durumda hastayı takip eden çocuk doktoru ile KBB doktorunun karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulunmasında yarar vardır.

Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53497&cat=220&dt=2008/01/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.